lijven van mensen. Het is belangrijk dat ze de bewegingen goed doen en zichzelf niet blesseren.' 'In Zeeuws-Vlaanderen was een rare balletdocente actief. Ze droeg mantelpakjes en duwde kinderen gewoon even in spagaat. Dat kan anders, dacht ik en daarom startte ik mijn eigen school. Er was grote behoefte aan. Na drie jaar lesgeven in verschillende zalen had ik mijn eigen studio en stond ik écht op eigen benen. Tijdens mijn stages heb ik veel scholen vanbinnen gezien, je wisselde daar ideeën uit, je zag hoe dingen werden gedaan en hoe je het zelf absoluut wel of niet zou willen. In mijn eigen school kan ik lesgeven zoals ik denk dat het moet, ik kan de sfeer bepalen en mijn eigen uitstraling aan de school geven. Ik vind het belangrijk om op een hoog niveau les te geven, kwaliteit te bieden. Daarom ben ik ook aangesloten bij de Nederlandse Beroepsvereniging voor Danskunstenaars en de Nederlandse Brancheorganisatie voor Particuliere Balletscholen. Dansdocent is geen beschermd beroep, met deze lidmaatschappen word je erkend als gediplomeerd danspedagoge en als goede balletschool, daarmee kun je je onderscheiden. In dertig jaar heb ik een goede naam opgebouwd, met lessen op een hoog niveau en grote leer lingenvoorstellingen. Mijn doelgroep blijft amateurs, maar jonge dansers die het vak in willen, komen bij mij om zi :h daarop voor te bereiden.' Ksnnis En kunde uih/visselen Sinds een paar jaar heeft Lilianne Butler een tweede docente in dienst. Daarvoor deed ze alles zelf. 'Ik stond er alleen voor, soms best eenzaam. In Zeeland hebben we een dansdocentenoverleg opgezet, dat vind ik belang rijk. Je krijgt de mogelijkheid om je ideeën te toetsen, om problemen te bespreken.' Ook Lia Sorber schuift zo vaak mogelijk bij dit overleg aan. 'Het is belangrijk om ji- collega's te kennen. Niet alleen voor het uitwisselen van kennis en kunde, maar ook voor praktische zaken. We pra ten over muziek en lenen elkaar decors en kostuums. D. t is ook leuk voor de makers ervan, die hebben vaak lang gewerkt voor slechts een paar voorstellingen. Ondanks alle voordelen is het wel moeilijk om alle dansdocenten I1

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 136