Voor dansers en dansliefhebbers bij elkaar te krijgen. We zitten meestal met hetzelfde groepje. Als je een eigen school hebt, heb je er misschien meer belang bij, dan wanneer je ergens als docent bent ingehuurd. Het kost ook veel tijd.' Om de dansdocenten op een ander niveau te krijgen heeft Scoop in de jaren ne gentig een dansconsulent aangesteld, met succes. Sorber: 'Ei werd een dansweekend georganiseerd. Dansgroepen kenden een choreografie insturen. Een jury koos de beste productie. De winnaars mochten hun kunsten tonen op een landelijk festival. Na verloop van tijd bleek dat steeds dezelfde groepen wonnen, waardoor andere gezelschap pen afhaakten. Uiteindelijk zijn we uit het landelijke circuit gestapt. We zijn gestopt met de wedstrijd en organiseer den in plaats daarvan een presentatie voor het publiek.' In de jaren negentig bloeide ook stichting Dansz op. Sorber: 'Een bruisende tijd. We waren, en zijn, een voor beeldgroep in Nederland. We worden bij nationale en internationale festivals gevraagd, we organiseren uitwis selingen met groepen in het buitenland. Zo hebben we bijvoorbeeld eens in een weekend bij een Belgische groep workshops gevolgd. Een paar weken later brachten zij een tegenbezoek. Ook hebben we een bezoek gebracht aan de zusterstad van Goes, Panevezys in Litouwen.' Lilianne Butler heeft stichting Dansz buiten de provinciegrenzen aan het werk gezien. 'Ik was jurylid bij landelijke dansfesti- vals en Zeeland liet daar echt een hoog niveau zien. Ik had daar ook contact met docenten uit andere regio's, kreeg iets mee over de verstandhoudingen elders. Daardoor realiseerde ik me dat we in Zeeland bevoorrecht zijn met ons dansklimaat. Ondanks het geringe inwoneraantal vind je hier in de provincie een groot aantal gerenommeerde balletscholen, goed opgeleide docenten die dans in Zee land op een hoog niveau brengen. Daar mogen we trots op zijn.' Om een goede infrastructuur voor amateurdanskunst neer te kunnen zetten, werd in 2002 de stichting DanZee opgericht. De stichting zette het werk van de danscon- sulente voort en breidde het uit. Het belangrijkste doel van DanZee is het verbeteren van het netwerk van de amateurdans. Uitwisseling van kennis, het zorgen voor een afstemming in het aanbod van dans en verschillende activiteiten zorgen voor een verbetering van de kwaliteit van de dans in de provincie. DanZee organiseert open podia, het tweejaarlijkse dansfestival Dansen aan de Zee en zorgt voor lezingen, cursussen en workshops. 'DanZee doet veel voor dansers en dansliefhebbers in Zeeland. De stichting heeft afgelopen herfst de voorstelling RoeKoe mogelijk gemaakt', aldus Sorber. 'Jonge amateurs werkten in Zomerschool Zeeland samen met professionals aan een kindervoorstelling. Die beleefde haar première tijdens het dansfestival in de Dansweek. Daarna is de voorstelling op verschillende locaties in Zeeland opgevoerd.' DanZee is er op initiatief van de provincie Zeeland, maar ook op rijks niveau wordt dans gestimuleerd. Sorber: 'Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen ondersteunt samen met provinciale overheden danshuis Station Zuid. Deze groep geeft niet alleen een podium aan jonge

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 137