Hef zijn enorme zoekprocessen brengt', voegt Meijers eraan toe. 'Daar zijn we goed in, in het vertellen van het verhaal. Zo kunnen heel rijke produc ten ontstaan, denk maar aan Beeldbank Zeeland, Geschie denis Zeeland en het project Beelden voor de Toekomst. Wat dat betreft zie ik alleen maar uitdagingen. Tegelijkertijd is het goed om te beseffen dat mensen steeds meer informatie halen uit audiovisuele bronnen. Dat is een tak van sport waar we niet in thuis zijn: wij zijn van het gedrukte woord. Ik ben niet pessimistisch maar voor mij is het geen uitgemaakte zaak dat we in alles succesvol zullen zijn. Ik denk dat we het alleen redden als we het op grote schaal aanpakken. Het zijn hoe dan ook enorme zoekprocessen.' Er zijn meer vragen waarop het antwoord niet zonneklaar is. Regeren is vooruitzien maar de toekomst laat zich niet altijd voorspellen in een wereld waarin de technische ontwikkelingen ongeremd doordenderen. Welke keuzes maak je? Moet de bibliotheek met alle winden mee? Prijs je jezelf als je het niet doet nog sneller uit de markt? 'Met eBooks zijn we aan het experimenteren,' zegt Meijers, 'maar we moeten afwachten wat de meerwaarde is om het materiaal via de bibliotheek te krijgen. De prijs van de content zal zakken, maar hoe het apparaat zich verder ontwikkelt is niet duidelijk. Denk maar eens terug aan je pc of televisie van tien jaar geledenSmartphones, internet op je telefoon, aan mogelijkheden ontbreekt het niet. Zo zijn we bezig om een iPhone-applicatie te ontwikkelen waarmee je, als je op een bepaalde plaats staat, historische beelden kunt opvragen van die plek. Ik denk dat veel men sen het leuk vinden om zo'n gadget te installeren. Voor ons is het een belangrijk experiment omdat je daarmee informatie op een laagdrempelige manier dicht bij de men sen brengt.' Er moeten meer hobbels worden genomen voordat de bibliotheekcollectie met een simpele druk op de knop fullsize op ons computerscherm belandt. Digitale content is immers altijd verbonden met auteurs rechten. 'Je wordt ineens eikaars concurrent, een inge wikkelde materie.' Maar, Brandenbarg denkt graag in oplossingen: 'Dat is een kwestie van tijd. Bij de weten schappelijke producties is dat eenvoudiger geworden [^-

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 13