P s het echt hier te doen? Het Killetje oogt bepaald niet als I de zwakke schakel in de zeewering die we vandaag, 13 augustus 2009, willen verkennen. Integendeel. Het oude haventje op de grens van Breskens en Groede ligt erbij als een fort dat nog eeuwen de elementen kan weerstaan. Het moeten zeker duizend palen zijn die er in strakke rijen in blauw basalt verankerd zijn. 'Staketwerk' heet dat, al sinds de zestiende eeuw. In 1990 is op deze plek een standbeeld van de hand van B essiaander Jaap Boekhout opgericht: 'de werkende mens, scheppend in de golven der getijden'. Maar feitelijk is het Killetje op zichzelf al een monument voor de mensen van Waterstaat en Waterschap die hier, tegenover de kolkende botsing van stromingen amper honderd meter uit de kust, wel een onwrikbare verdediging moesten opwerpen. Daar is niks zwaks aan. En toch begint het hier. Net voorbij het Killetje ligt de wel tot 'zwakke schakel' uit geroepen kuststrook, die zich vanaf dit punt drie kilometer in westelijke richting uitstrekt tot aan het Kruishoofd bij Nieuvwliet, ook al zo'n stoer verband van hout en basalt. Opener, kwetsbaarder dan een zeewering met steen op zijn bast ziet die zandige strook eruit. Maar toch nog sterk zat, zou je zeggen. Om de paar honderd meter breekt een paalhoofd - tsjak-tsjak-tsjak - de aanrollende golven en te gen de dijk is al aardig wat jong, blond duin aangewaaid. Het is niet een plaatje waarvan Hansje Brinker alvast wak ker gaat liggen, vinger in de aanslag om de eerste gaten te dichten. Op een zonnige zomerdag vermaakt een zorgeloze homo- ludens zich hier dus in groten getale. Hij luiert in zijn kuil, speelt met zand of duikt ins Wasser. Altijd klinkt gelach en gegil, soms overstemd door geblaf. Water spettert, vliegers wapperen. De zee, die soms zo humeurig op de kust kan slaan dat we ons er met Deltawerken tegen willen wapenen, is dan ook vriendelijk vandaag, spiegel van een blauwe lucht, het strand strelend.

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 143