Griezelige zeespiegelrijzing Op de einder glijden grote zeeschepen voorbij, ervoor de notendopjes, de zeiler en de visser. Als mondain decor verderop dient de rij appartementen op de Vlissingse boulevard, waarvan je de bewoners kunt schilderen met hun neus tegen het raam om het plaatje van de andere kant te bekijken. Vooral rond de strandpaviljoens ziet het zwart van de mensen. De op palen gebouwde centra van verpozing met zeezicht zijn magneten voor badgasten. Maar hoe vredig en solide dit er nu ook allemaal bij ligt, het is een bedreigd tafereel. Hebben de deskundigen berekend. Hun ingewikkelde rekenwerk heeft de kennelijk onvermijdelijke klimaatverandering als vertrekpunt; het zijn aannames van een griezelige zeespiegelrijzing; het gaat om plussen en minnen met golfkracht en -hoogtes. En de uitkomst is dat de kust op heel wat plaatsen niet bestand zal zijn tegen een zee die hoger en harder zal toeslaan dan we tot nu toe gewend zijn. Daar liggen de zwakke schakels, daar is de kust te laag, te smal of te slap. Projectmanager Adrie Provoost van het Waterschap Zeeuws-Vlaanderen (dezelfde man die vergeefs een alternatief aandroeg voor de ontpoldering) twijfelt er niet aan. 'Je ziet nu al extremer weer, ongekende pieken van stormen en neerslag. De golfslag is nu al meetbaar hoger, zeker twintig tot dertig procent en dat zal allemaal nog toenemen. Ja, ik weet dat mensen wijzen op de jonge duintjes. Die zijn de laatste jaren toch aardig aangegroeid, zeggen ze dan. Helemaal waar, maar het is niet genoeg. We moeten meer doen.' Overal langs de Nederlandse kust zijn zwakke schakels aan het licht gekomen, in Zeeland gaat het om delen van Walcheren (al aangepakt) en West-Zeeuws-Vlaanderen. Waterschap Zeeuws-Vlaanderen stuitte erop bij de perio dieke veiligheidstoets, zeg maar een apk-keuring voor zeeweringen, in 2003. Uitgesmeerd over zes jaar - 2009- 2015 - moeten Waterschap en Waterstaat dijk en duin tussen Breskens en Cadzand op vijf plaatsen versterken. Het is een karwei waarvoor het Rijk maar liefst 170 miljoen euro uittrekt, en het traject Groede-Nieuwvliet is het eerst aan de beurt. Wat het eerst aan de beurt komt, lijkt het makkelijkste traject. Rond de Herdijkte Zwarte Polder bij Nieuwvliet krijgen de plannenmakers later bijvoorbeeld te maken met strenge milieu-eisen in verband met het aangrenzende natuurgebied; en hoeveel complicaties het landinwaarts getekende plan Waterdunen bij Breskens op kan leveren, valt op te maken uit de heftige reacties op deze 'stiekeme ontpoldering'. Dergelijke problemen liggen tussen Groede en Nieuwvliet niet op de loer. Maar dan nog, wat noem je makkelijk? Gelukkig rusten op de bodem van de Noordzee onmete lijke voorraden zand, genoeg om tot in lengte van jaren de broodnodige zandsuppleties langs de Nederlandse kust uit te voeren. Diepe geulen langs de kust worden zo afgevlakt, stranden en duinen opgespoten, in een poging mee te bewegen met de natuur. Waterstaters van weleer zouden ervan gegruwd hebben; die maakten liever steeds hogere zeeweringen van steeds zwaarder beton. Maar een nieuwe lichting is slimmer, die houdt rekening met de grillen van de natuur, voegt zich daarnaar. Zand is dan het ideale materiaal, vloeibaar haast. Wat najaar 2009 tussen Groede en Nieuwvliet gebeurt, is eigenlijk een schoolvoorbeeld van de nieuwe aanpak. 'Sinds de zandsuppleties op dit traject zo'n dertig jaar terug begonnen, zijn hier geleidelijk die jonge duintjes ont staan. Dat heeft de natuur verder helemaal zelf gedaan. Feitelijk gaan we daarin nu mee door strand en duin op 1e spuiten', legt Provoost uit. Alleen al voor deze strook van drie kilometer transporteren hopperzuigers van de aannemerscombinatie Van Oord/ Boskalis drie miljoen kubieke meter zand uit de Noordzee over een afstand van 55 kilometer naar de West-Zeeuws- Vlaamse kust. Als de klus geklaard is, zal het duin zich vanaf de kruin van de bestaande dijk zeewaarts over zo'n zestig meter uitstrekken. Een versterking die niet ten koste gaat van het strand, want door het een paar meter te verhogen, schuift dat net zo ver op richting zee. Het is trouwens niet zo dat de zeewering hier over de volle lengte van drie kilometer zwak is, maar je kunt volgens de plannenmakers niet op de ene plek duin en strand opspu - ten en op een volgend strandvak niks doen.

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 144