Paviljoens moeten wijken De exploitanten van Beach House, vlak bij het Killetje, Toko Loco, op het naaktstrand, en de Carrousel, bij de Groese Duintjes zijn de pineut. Ze hebben geprobeerd de plannen aan te vechten, brachten te berde dat de ingreep zwaar overdreven was en hen onnodig op kosten joeg, maar het baatte niet. Anders dan het westelijker gesitueerde Matour, dat in een holte van de zeewering aan sloop en verhuizing weet te ontsnappen, gaan deze drie in septem ber tegen de vlakte om pas in het voorjaar van 2010 zestig meter zeewaarts te herrijzen. Het gaat ze geld kosten. Ze missen de inkomsten van herfst-, kerst- en voorjaarsvakantie, van de weekends in de winter als soms de loop er ook nog aardig in zit. Ook hebben ze de kosten van de sloop, meer nog van de herbouw die voor een deel nieuwbouw is. Dat kan een eventuele schadeloosstelling nooit helemaal goedmaken. Niet dat ze niet willen investeren, maar dat toch liever op een zelfgekozen moment dan door deze omstandigheden gedwongen. Maar ja, protest baat niet en veel keus heb je niet als je verder wilt met je strandpaviljoen. Begin september zit René Blankesteijn, eigenaar van de drie geslachtofferde strandtenten tegen de sloop aan te hikken. Uiterlijk de twintigste van deze maand moet het gebeurd zijn en hij vindt het geen fijne opdracht. Blankesteijn begon in 1989 met het Beach House, in 1995 met de Carrousel en in '99 met de Toko Loco. 'Je bent al die tijd bezig iets op te bouwen en nu moeten ze plat. Op den duur leg je je erbij neer en probeer je het als een kans te zien, maar ik blijf er toch gemengde gevoelens over houden. Het is een ontzettende ingreep. Was dit nou wel nodig?' Dat de paalhoofden verdwijnen, zint hem ook maar matig. 'Nog afgezien van de schade voor het plaatje, vraag ik me af hoe dat uitpakt. Die dingen hebben toch een functie, namelijk om golven te breken en zand vast te houden. Ik hou m'n hart vast. Straks staan die paviljoens op een nieuwe zandplaat die zich nog moet zetten en die niet door paalhoofden wordt beschermd.

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 147