Eerste vracht zand Ik ben soms bang dat de elementen vrij spel krijgen. Het wordt zo wel een erg dynamisch strand. Hopelijk gaan ze in elk geval het nieuwe duin snel inplanten om het zand op zijn plaats te houden.' Niettemin heeft Blankesteijn besloten van de nood een deugd te maken. 'We kunnen nu een inhaalslag maken, inspelen op nieuwe behoeftes. Zo primitief als het ooit be gon, mag een strandpaviljoen echt niet meer zijn. Er komt bijvoorbeeld een mindervalidentoilet, we moderniseren de keuken - op dat vlak is er enorm veel veranderd - en enkel glas wordt dubbel glas. Zo'n tent als Beach House was er niet op berekend het hele jaar open te zijn. Dat kan straks wel. Ook verlagen we het terras. Mensen komen daar om de binding met de zee, om de strandbeleving, dat moetje niet zo hoog op poten zetten.' Het Beach House komt, weliswaar vernieuwd, straks terug in ongeveer dezelfde contouren als nu. Wel verhuist dit paviljoen naar een plaats westelijk van het naaktstrand dat zelf nu een volwaardige strandtent krijgt: het verderop afgebroken achtkantige gebouw van de Carrousel wordt hier weer opgebouwd. Toko Loco was niet veel meer dan een kiosk, maar wordt zo een heus paviljoen. Dat is bijna nog een te simpele omschrijving van de nieuwe horecagelegenheid die na de opspuitingen uit het zand gestampt wordt achter de Groese Duintjes. Susan Labijt en Ronald van den Broek gaan het doen. Al acht jaar huren en exploiteren zij de Carrousel, maar nu, door het werk aan de zwakke schakel gedwongen zich op hun toekomst te beraden, hebben ze een belangrijke beslissing genomen. Ze gaan geheel voor eigen rekening verder. Hun bank gelooft erin! Carrousel is een naam uit het verleden, PUUR gaat de zaak straks heten; dat komt op de gevel van een volledig nieuw gebouw, uitgevoerd in chocoladebruin met een wit dak. Groot wordt het, compleet met een aparte ruimte voor feestjes, workshops, vergaderingen. Ook verder zal PUUR voldoen aan een nieuwe standaard. 'De keuken wordt groter. Tegenwoordig is een strandpaviljoen ook een vol waardig restaurant', zegt Ronald. Ze haken in op de veranderingen, maar ook Ronald en Susan hebben zich soms verwonderd over de omvang van het werk. 'Het strand opspuiten was wel nodig, daar was veel afslag. Maar het duin? Je zag die jonge duintjes de laatste jaren aangroeien. Al het asfalt dat er vroeger nog doorheen kwam, was al bedolven onder het zand. Tien jaar wachten, zou je zeggen en ze hebben dezelfde om vang als wat nu wordt bereikt met dit dure karwei. Maar goed, het is beslist, we doen wel mee.' Als iemand er ook de moed inhoudt, is het wel Piet Michielsen, van het strandexploitatiebedrijf dat al sinds de jaren zeventig hier de stranden schoonmaakt, strandpos- ten inricht, verdwaalpalen beheert en meer van zulke klus sen klaart. Hij is in september de eerste die begint met de ontruiming van het strand voor de aannemers hun spades in het zand steken en doet het met liefde. 'Want op termijn werkt dit positief uit. We krijgen er weer een stukje badstrand bij en dat blijft voor deze streek toch de toeristische trekpleister. Duinovergangen worden beter, minder steil. Eigenlijk gaat heel de kuststrook erop vooruit, alles wordt ruimer en toegankelijker, of je nou fietst, loopt of gehandicapt bent. Natuurlijk mopperen mensen wel eens over zo'n werk, over de rompslomp, maar ze snappen ook wel dat het er uiteindelijk beter van wordt. Ik heb het allemaal zien gebeuren hoor, al die jaren. Dertig jaar terug was het op dit stuk een kale boel, er lag veel minder zand. Toen zijn die suppleties begonnen en dat is het behoud geweest. Vergeet dat niet.' Michielsen heeft zijn spullen lang en breed in de winter- berging staan als op 14 september dicht bij paviljoen Ma- tour mannen in oranje plunje druk doende zijn de stalen buizen met vette bouten vlotjes aan elkaar te monteren tot een pijpleiding: de zinker komt aan land. Dat moet nu gebeuren, want nog deze maand wordt de eerste vracht zand verwacht. Tanige koppen hebben deze mannen, zon, zee en zout laten sporen na. Veel woorden hebben ze onderling niet nodig. Een shovel en een kraan schieten hen af en toe te hulp, spelenderwijs haast. Machinisten in een zandbak!

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 148