Om verloren tijd in te halen is vlak bij het Killetje een twee de aanlandingspunt ingericht, veel dichter bij de kust dan dat bij Matour. Een sterke arm kan hier vanaf de glooiing een steen in de vaargeul mikken. Zodoende. Het is ook de reden dat er geen zinker aan te pas komt. Vanaf het koppelpunt op zee strekt een rubberen leiding zich, drijvend op de golven, uit tot op het strand, waar de aansluiting met de stalen pijpen ligt. Kijkers staan hier eerste rang. Geholpen door het werkbootje (ofwel 'multicat') Coastel Discovery uit Den Helder, nooit ver uit de buurt, dat de rode bal van de boegkoppeling aanreikt, krijgt de hopper zuiger Seaway de primeur van het eerste vrachtje nat zand dat op deze zwakke West-Zeeuws-Vlaamse schakel wordt uitgebraakt. Bulldozers staan klaar om de boel glad te strijken. Een gele streep op het basalt van een paalhoofd geeft aan hoe hoog het zand moet komen, verderop zijn daartoe paaltjes met kleurige merktekens in het strand geprikt. Het is niet gering. Als de avond valt, en ook de regen, krijgt het tafereel iets spookachtigs, een onrust die nog wordt versterkt door het knipperlicht van de multicat dat kennelijk nooit uitgaat en dat de toeschouwers vertelt: hier is iets dringends gaande. En zo is het. Daarom krijgt de Seaway (capaciteit 13.255 kubieke meter) meteen al gezelschap van de Shoreway (5.600 kuub). Afhankelijk van stroom en wind doen de schepen vijf tot zeven uur over de trip naar de winlocatie op de Noordzee, het opzuigen van het zand daar en de terugreis naar de kust. En dat doen ze dag in dag uit. Getroffen! Op 10 november, een dag zo helder datje van Breskens makkelijk voorbij Westkapelle kunt kijken, komen de Seaway en de Shoreway praktisch gelijktijdig aan bij het Killetje. Het is weer een race, verzucht projectleider Arie van de Werken van Boskalis. De Seaway verliest net, maar eist toch voorrang. 'Weetje waar die kapitein mee aan komt zetten? Dat hij duurder is per uur.' Zo gaat het nou altijd, moppert de baas. Ze zijn van hetzelfde bedrijf, het zijn volwassen mensen, maar hij moet scheidsrechter spelen. Van de Werken beslist dat de kleinere Shoreway deze kee voorgaat. Deze lost in een uur.

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 150