Ais hij weg is, doet de Seaway er vervolgens twee uur over om zijn vracht aan land te pompen. 'Dan zit er genoeg verschil tussen, dan zitten ze in elk geval de eerste paar da gen niet in eikaars vaarwater.' Later zullen ze elkaar zeker nog eens treffen, want de Shoreway kan door zijn mindere diepgang een kortere route nemen langs de Walcherse kust. 'Eigenlijk kun je dus beter met twee gelijkwaardige schepen varen, maar ja...' Hoewel de twee grote baggerbedrijven voor het karwei een combinatie hebben gevormd, is op dit moment prak tisch alleen Boskalis hier aan het werk. Mensen, schepen, bulldozers, kranen, ze werken bijna allemaal onder die ene vlag. Als de Shoreway is vastgekoppeld en de pompen aanzet, treedt eerst met een woedend gesis de op het strand aan gebrachte ontluchting in werking, voor de pijp het vrachtje begint uit te storten, inmiddels al een stuk of vijf paalhoof den verder. Het lijkt op een modderstroom met veel water, maar dat valt reuze mee. Het water vloeit snel terug naar de zee, zoals het hoort. Strand dat de ene dag is opgespoten, ligt er 24 uur later al aardig droog bij, prima bouwmateriaal voor zandkastelen. Zolang het zo'n vloeibaar goedje is, vinden de meeuwen het kennelijk erg aantrekkelijk. Met honderden stappen ze door de blubber. Visjes, schelpen, hornout? Het schijnt een goed garnalenjaar te zijn! Op de dijk is het drukker dan gewoonlijk, een spectaculair karwei trekt altijd bekijks. Een Vlaamse die uit Knokke hierheen is komen fietsen, is onder de indruk, een tikje jaloers zelfs op 'hoe jullie in Nederland omgaan met de kust en de natuur'. Ze wijst ook naar de Walcherse kust waar, behalve in Vlissingen, geen hoog bouw is te zien. De vuurtoren van Westkapelle is zowat het enige baken dat zijn kop boven de dijk uitsteekt. Kom daar in Vlaanderen maar eens om... Hoewel de ophoging van het strand nog lang niet klaar is, dient de volgende klus zich al aan: het nieuwe duin. De voorbereidingen zijn begonnen. Twee bulldozers, constant jankend bij het achteruit rijden, werpen ongeveer op de scheidslijn van strand en duin een dam op, waarachter straks wordt gespoten; de dam voorkomt dat het hele spul meteen weer wegvloeit richting strand.

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 151