□af hebben ze hier in Zeeland al gedaan! Er is alle reden om de Zeeuwse Bibliotheek een buiten beentje te noemen in het veld van openbare bibliotheken waar er zo'n 160 van zijn in Nederland. In één gebouw zit zowel de Openbare Bibliotheek van Middelburg als de Wetenschappelijke Bibliotheek voor heel Zeeland, de ZB is een provinciale serviceorganisatie (PSO) voor andere bi bliotheken, verzorgt educatieprojecten voor het onderwijs, heeft een functie als muziekbibliotheek, is een plek waar mensen elkaar kunnen zien en spreken en ontmoeten. En dan is er nog die waardevolle erfgoedcollectie. 'In feite zijn we een heel complex instituut, dat maakt de zaak absoluut ingewikkelder', zegt de directeur. 'Al was het maar omdat je je niet volledig kunt aansluiten bij een centrale leveran cier als NB/BIBLION die boeken voor heel veel bibliotheken gewoon op maat aanlevert. Wij hebben op alle onderdelen specifieke collecties met vakreferenten die dat bijhouden en op een andere manier verwerken. In die zin lijken we veel op een universiteitsbibliotheek, zoals we in feite fun geren voor de Roosevelt Academy.' 'We hebben dat probleem, maar al te zeer bewust van onze bijzondere positie, al vroeg onderkend.' Dat is niet onopgemerkt gebleven: de Zeeuwse Bibliotheek wordt landelijk gewaardeerd om haar innovatieve kracht. Sterker: het instituut wordt gezien als dé voorloper op bibliotheek gebied. Niet alleen vanwege de reeds in gang gezette digi tale ontwikkelingen, ook het concept van de multimediale biblioservicebus is uniek voor Nederland. Zeeland heeft één bibliotheekpas die toegang biedt tot de volledige catalogus, er zijn bibliotheken die zich in scholen vestigen, waar de bibliothecaris naar de kinderen komt in plaats van andersom. 'Heel veel voortrekkersclubs willen ons er graag bij hebben want op veel punten zijn we vooruitstrevend. Wij zitten in de G6 van grote bibliotheken: de bibliotheken uit de vier grote steden en Groningen en Zeeland.' Enno Meijers: Toen ik hier tien jaar geleden kwam werken viel het me op dat het Zeeuwse netwerk al in de jaren zeventig begonnen is. Een fysieke kaartenbak waar de totale collectie van Zeeland in zat is de basis geweest voo de volledige samenwerking van Zeeuwse bibliotheken. In de jaren tachtig gingen die kaartjes in een geautomati seerd systeem, sinds vijfjaar hebben we een heel glasve zelnetwerk waardoor alle Zeeuwse bibliotheken met elkaar verbonden zijn en kunnen we vanuit één centraal punt alle bibliotheken voorzien van digitale informatie. Je ziet soortgelijke ontwikkelingen nu pas in andere provincies op gang komen.' Brandenbarg: 'De rest van Nederland roept dat hebben ze in Zeeland al gedaan! Wonderlijk genoeg krijg je daardoor ineens het gevoel dat je achter gaat lopen. De wet van de remmende voorsprong...' Voorloper of niet, er is nog genoeg te doen om alle wen sen en plannen te realiseren. 'Het zal om mensen, ideeën en inzet gaan', om het rapport van het Sociaal Cultureel Planbureau maar eens aan te halen. 'De toekomst van de bibliotheek kan niet los worden gezien van de vraag hoe je het voor elkaar krijgt om, intern en extern, een nieuwe generatie klaar te stomen voor een nieuw soort i/I

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 16