En dat is, zegt Scoop-onderzoeker Dick van der Wouw, geen best rapportcijfer. Er zijn echter kernen, die het nóg slechter doen: Scherpenisse, Sluiskil en Cadzand. Ter ge ruststelling: niet overal in de provincie heerst ongenoegen over de leefbaarheid in wijk, buurt of dorp. Ouwerkerk bijvoorbeeld, Noordwelle en Kwadendamme scoren hoog op de tevredenheidladder. Zeeland, al tientallen jaren de meest vergrijsde provincie in Nederland, telt nu nog 380.000 inwoners. Dat zijn er over dertig jaar 360.000. Zeeland krijgt niet alleen te maken met een daling van het aantal inwoners, ook de samen stelling van de bevolking verandert; het aantal jongeren neemt af, het aantal ouderen groeit. De veranderende bevolkingssamenstelling en de afnemende inwoneraantal len hebben consequenties voor (onder meer) de leefbaar heid op de dorpen; het zal steeds moeilijker worden om er voorzieningen als winkeltjes en schooltjes overeind te houden. Hoe bedreigend is De Krimp voor het Zeeuwse dorp? Voorzitter Jack Asselbergs van de Zeeuwse Vereniging voor Kleine Kernen (ZVKK) is niet zo heel pessimistisch: 'Dat er in de toekomst veel zal veranderen, is duidelijk; dat dorpen straks een aantal elementair geachte voorzieningen kwijtraken, is vrijwel onvermijdelijk. Maar: de leefbaarheid van een dorp is niet uitsluitend afhankelijk van het aantal voorzieningen, zij wordt mede bepaald door de kwaliteit van de woonomgeving. En daar moet de komende jaren het beleid op gericht worden, op een verbetering van de woonomgeving.' Asselbergs (oud-burgemeester van Schouwen-Duiveland) kent ze ook, dorpsstraatjes en -pleintjes waar leegstaande winkelpanden en oudere woningen staan te verkrotten. 'De kans dat die oude woninkjes ooit nog worden ver kocht is nihil, de kans dat zich er ooit nog een kruidenier of bakker vestigt eveneens. Haal die rotte appels eruit! Aarzel niet om een aantal van die leegstaande pandjes te slopen; maak er een parkje van, een speelveldje of plant ei een paar bomen. Dat maakt zo'n dorp een stuk leuker.' Kost geld, ja. En dat ontbreekt maar al te vaak. ■D/l

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 26