Ihij koerst dan al acht seizoenen en hij heeft al een wie- lei aven achter de rug. Eerder dat jaar wint hij de Ronde vin Vlaanderen voor junioren. Hij is één van de besten van j zjj generatie. Een 'uniek wielertalent'. Een garantie voor Bn glanzende carrière is het dan nog zeker niet. Wie kent B/esiey Theunis, Dieter Verleyen of Erwin Roemans? Zij Bonnen Vlaanderens mooiste bij de junioren maar trapten zich nooit uit de anonimiteit. Slechts enkelingen als Eric ■anderaerden (1979) en Stijn Devolder (1996 en 1997) s aagden erin om de Ronde van Vlaanderen als junior te Binnen en later tot de top door te dringen. west brabantse jeugdwielerbond 21 7T\ ITi het najaar van 2001 is Johnny Hoogerland 18 jaar oud. ■001 is voor Hoogerland het jaar waarin zijn (junioren) lloeg Rabobank hem laat gaan. Van zijn lichting mag Ir maar één door naar de Rabo-eliteploeg: Niels Scheu- lemann. De rest is gewogen en te licht bevonden. Ook lohnny Hoogerland moet weg. Fietsen kan hij wel, maar Woogerland is in die jaren geen toonbeeld van discipline en zelfopoffering. Bovendien raakt hij ook nog eens verzeild 11 eer. 'affaire'. In zijn bloed wordt een verstoorde testos- [eron/epitestosteron-verhouding aangetroffen. In oktober van dat jaar komt het bericht dat hij vrijuit gaat. De af ijking is lichaamseigen en dus niet het gevolg van fcebruik van ongeoorloofde middelen. Vader Hoogerland noemt het pech dat Rabo destijds 'verkeerd met de situatie omging'. Het incident brengt de wielercarrière van Johnny Floogerland aan het wankelen en ligt ook nu - negen jaar later- nog gevoelig. Het is het eerste breekpunt in de sportieve loopbaan van Johnny Hoogerland. De naam van levensgenieter heeft hij dan al. Als vader (met een biertje) en zoon (met een kop koffie) samen op een terras in Goes zitten, bevestigt dat voor de buitenwacht het beeld. Waar rook is, is vuur: 'een goeie coureur, maar er niet voor willen leven'. Toch heeft Johnny Hoogerland in zijn juniorentijd alles in huis om in de voetsporen van de groten te treden. Zijn aanleg voor het wielrennen blijkt al in zijn jongste jaren. Hij is zeven als hij zijn eerste - iets te grote - racefiets krijgt. Hij moet dan nog drie jaar wachten op zijn eerste wedstrijd. Een jaar later in 1994 wint hij - op zijn elfde - zijn eerste wedstrijd in Sprundel. De Belg Kevin Pauwels, de latere wereldkampioen veldrijden bij de junioren (2002) en beloften (2004) is in die tijd zijn grootste concurrent. Pauwels rijdt op een Nederlandse licentie en wint het in het begin vaak van de jonge Zeeuw. Later is het stuivertje wisselen en wint Hoogerland regelmatig. Patrick Tolhoek, oud-prof en kenner van het wielervak, begeleidt Hoogerland een paar jaar later als ontluikend wielertalent. 'Hij zal toen 15, 16 geweest zijn. Uitzijn gegevens van toen, hartslag, omvang kon je al afleiden dat hij veel kon. Hij had waardes die je zelden ziet. Maar je kunt een enorm lichamelijk talent zijn; op je 18e, 19e, 20e moetje laten zien datje ook een geestelijk talent bent. Kun je ervoor leven, trainen? Ben je er helemaal gek van?' Voor Tolhoek, die tegenwoordig voor de klas staat op een vmbo-school, is het flamboyante gedrag van Johnny iets teveel van het goede. 'Ik heb met hem gebroken toen hij een jaar of 18, 19 was. Toen heb ik hem verteld dat hij maar een ander moest zoeken. Als je je afspraken niet nakomt, dan kun je daar één keer over praten, je kunt er twee keer over praten, maar de derde keer ga ik daar geen energie meer in steken. Daarom was het voor beiden beter dat we uit elkaar gingen.' [j^- 10 licentienummer Naam J0HN HOOGERLAND Adres: NIEUWE KERKSTRAAT 25 Woonplaats: 4401 BH YERSEKE Geboortedatum: 13 MEI 1983 Afgegeven voor: 1993 Vereniging: Roosendaal Steeds Vooraan •m

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 43