Hoogerland koppelt zijn talent in die dagen aan wispeltu rig gedrag. Hij staat bekend als een renner die reageert op elke prikkel van buitenaf. Oud-profrenner Peter Hoondert uit Goes pikt hem in die periode op. Hoondert is na zijn profcarrière bij PDM een slagerij begonnen. 'Ik heb hem aangenomen toen hij 19 of 20 was. Ik heb altijd mensen nodig in de slagerij om gehakt te draaien of in te pak ken. Als-ie dan om 6 uur 's ochtends moest beginnen, dan kwam hij op de fiets en werkte hij tot de middag en daarna ging hij weer op de fiets via een omweg terug naar huis.' De wielerloopbaan van Johnny verloopt met horten en stoten. En steeds zijn er ook momenten waarop hij zijn zeldzame klasse toont. Hoondert: 'Ik weet nog goed dat hij, toen hij 20 was, meedeed aan een koers in Aalter, waar ook beroepsrenners aan meededen. Op een gegeven moment reed Johnny daar met een man of tien op kop en die zaten met elkaar in de slag. Beroepsrenners laten echt geen amateur winnen in hun wedstrijd. Ik ken die wereld. Op een gegeven moment rijdt er één weg. Johnny rijdt ernaartoe, gaat erover en wint die wedstrijd. Dan kun je toch echt fietsen.' Vriend en vijand zijn het erover eens dat Hoogerland geboren is voor de fiets. Hij is liefhebber, heeft talent en als het écht moet staat hij er. Een coureur pur sang als hij zijn moment had, zegt ook Patrick Tolhoek jaren later: 'Hij had wel een enorme wil om iets te bereiken. Ik herinner me dat hij als junior bij Rabobank met een maat naar Sint Niklaas gefietst was om daar naar de Ronde van Vlaan deren te kijken. Ze hebben daar toen nog een paar keer afgestoken om de koers te volgen en uiteindelijk kwamen ze in de Vlaamse Ardennen uit. 's Avonds kwamen ze in het pikkedonker thuis met 180 kilometer op de teller.' 'Ausdauer' heeft hij vermoedelijk van zijn vader Cees, die vroeger furore maakte als skeeleraar van de generatie-Van Benthem. In de plakboeken duikt een foto op van Evert van Benthem die Johnny aanmoedigt tijdens de Omloop van Noord-West Overijssel. De vrouw van Evert, Jannette, belooft de jonge Zeeuw een kaas als hij in de koers als eerste de boerderij passeert. Johnny wordt zevende. Maar de kaas gaat mee naar Yerseke. Na de testosteronaffaire in 2001 stokt de ontwikkeling van Hoogerland. Geen ploeg zit op de 'besmette' renner te wachten en hijzelf komt terecht in een, wat zijn vader noemt, 'neerwaartse curve'. Hij heeft zijn naam én zijn reputatie tegen. 'Hij deed genoeg voor 't wielrennen, rraai hij liet er te weinig voor.' PZC-journalist Frits Bakker is 'een Hoogerland-volger'. 'De klap die hij heeft gekregen toen hij uit de Raboploeg werd gezet is denk ik veel groter geweest dan we ooit dachten. Hij is toen een hele tijd de weg kwijt geweest. Dan ging hi koersen in België, stapte halverwege uit en dan ging hij op stap. Dat was Johnny hè?' Op de teamfoto van de Rabobank Juniorenploeg uit 200 staan twaalf jonge talenten. Johnny Hoogerland staat vooraan - met fiets. Anno 2010 is er nog een handjevol van over onder wie Reinier Honig (Aqua Sapone), Michiel 3

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 44