Elijzen (Lotto), Koen de Kort (Skil), Kenny van Hummel ISkil) en één renner die in 2009 aansluiting bij de wieler- lop vindt: Johnny Hoogerland (Vancansoleil). Anderen zijn gestopt of fietsen op een lager plan. Eén talent, Léon Notenboom, treft een nog triester lot. Hij |s in 2002 de verkeerde man op de verkeerde plaats en ordt - 20 jaar oud - door overvallers van een supermarkt Spijkenisse doodgeschoten. Leven en dood als uiterste scher: rechters voor een wielercarrière. Johnny Hooger land zal er een paar jaar later vaker mee geconfronteerd worden. En dan is er nog 'de factor geluk' die eveneens bepaalt of jonge talenten doorstoten tot de absolute wereldtop. De goede ploeg, de juiste vorm, de geschikte wedstrijd, het toeval, de vorm van de concurrentie, goede begeleiding én de duizend-en-één keuzes die een coureur in de koers maakt, beïnvloeden het resultaat. Voor Johnny Hoogerland willen al die factoren tezamen in de eerste jaren van het nieuwe millennium maar niet samenkomen. Na omzwervingen langs een aantal ploegen weet Hooger land senior zijn zoon begin 2006 onder te brengen in de kleine Belgische Jartazi-ploeg. Johnny heeft amper een trap gedaan of in februari overlijdt generatiegenoot John Sulkers aan een hartstilstand. Bij de jeugd was Sulkers al één van Hoogerlands vaste concurrenten in de koers. Een paar weken later komt ook een andere bekende, Arno Wallaard, op een soortgelijke manier aan zijn einde. Hoogerland is kapot van de dood van beide renners. Daar naast heeft hij een trainingsachterstand. De eerste voorte kenen van een tegenvallend seizoen dienen zich aan. 'Hij was uit zijn doen. Hij was te dik en werd niet opgesteld', herinnert zijn vader zich nog. De broze verhouding met ploegleider Jef Braekevelt leidt tot de te verwachten breuk met de Belgische equipe. In september 2006 wint de dan 23-jarige Zeeuw 'als een du veltje uit een doosje' nog wel de Memorial Briek Schotte, maar het kan zijn haperende wielercarrière geen nieuwe impuls meer geven. Het scheelt maar een haar of Johnny Hoogerland had toen een punt achter zijn fietscarrière gezet. Vader Cees: 'Johnny was in oktober 2006 eigenlijk al gestopt met wielrennen. Hij werkte als intercedent bij een uitzendbureau. Moest hij 's morgen vroeg Polen uit bed halen die aan het werk moesten. Ik heb me in die tijd wel eens zorgen over hem gemaakt.' Hij raakte maandenlang geen fiets aan. Door een speling van het lot vindt Hooger land begin 2007 toch nog onderdak bij een ploeg. Onder de voorwaarde dat hij altijd terug kon naar het uitzend- werk, kreeg hij het voordeel van de twijfel bij Van Vliet- EBH Advocaten. De voorbereiding op het nieuwe seizoen is dan al volop aan de gang en Hoogerland - vele kilo's te zwaar - twijfelt of hij na drie maanden zonder training wel mee moet op trainingskamp met de ploeg. Bij Van Vliet leert ook ploegleider Iwan van Zandbeek de impulsieve Hoogerland kennen. 'Op trainingskamp op Mal- lorca kwam hij eens met een hond op zijn fiets aanrijden. Gevonden, hij ging dat beest afleveren bij de politie. Stond de hele ploeg een halfuur op hem te wachten.

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 45