'...Hij kan zeggen: ik ga winnen en hef ook doen...' Na de training ging hij terug om te horen of de hond goed was opgevangen. Dat typeert hem. Niet altijd handig, maar het hart op de juiste plaats', aldus Van Zandbeek in 2009 tegenover NRC Handelsblad. Sportief gaat het dat jaar aanvankelijk niet goed. Johnny rijdt een slechte Olympia's Ronde en halverwege het sei zoen 2007 ziet het wielerleven er somber uit. Tot over maat van ramp overlijdt eind juni Bert Veerman, de vader van Cees' tweede vrouw Carla (de ouders van Johnny zijn gescheiden, KM). Tijdens een ritje op de fiets treedt een hartstilstand op. Bert Veerman wordt 63 jaar. 'Ik kan me herinneren dat ik toen tegen Johnny heb gezegd: nu moet je eens bloemen winnen. Dan kun je die naar het graf brengen', zegt Hoogerland sr. Leven en dood. Gek genoeg is het voor Johnny bepalend voor de ommekeer in zijn carrière. In de jaren ervoor geeft hij er blijk van zich soms enorm op bepaalde wedstrijden te kunnen focussen en het overlijden van zijn 'tweede opa' is zo'n moment. Hoogerland sr: 'De week erop won hij de wielerkoers in Maren-Kessel. Ik denk dat dat de omslag is geweest.' In een mum van tijd wint Hoogerland de Acht van Chaam en criteriums in Wateringen, Pernis en Haamstede. Het zijn niet de aansprekende wedstrijden, maar Hoogerland heeft een barrière genomen en wint de ene na de andere wedstrijd. Van Vliet-ploegleider Bennie Lambregts is een volgende factor die bepalend is voor de opwaartse lijn die Hoogerland dan inzet. Lambregts staat bekend als een ploegleider met een zwak voor 'moeilijke jongens'. Hij gaat zelfs zover dat hij een paar weken later in de Ronde van Slowakije een week met Hoogerland de kamer deelt. Lambregts: 'Ik had gehoord dat Johnny graag mee wilde naar Slowakije en dat hij van plan was om daar de bloeme tjes buiten te zetten. Ik ben heel open in dat soort zaken, dus ik zei dat hij niet meeging en dat hij eerst maar eens op het podium moest rijden in een belangrijke wedstrijo. Dat was vlak voor de Druivenkoers in Overijse. Johnny zei tegen me: als ik mee mag, slaap ik desnoods de hele week bij jou op de kamer in Slowakije. Ik zeg: dat is goed, als e hier eerst op het podium rijdt.' In Overijse wordt Hooger land vervolgens tweede en Lambregts voegt de daad bij het woord. Zijn Zeeuwse troef mag mee naar Slowakije; ploegleider en renner delen dag in, dag uit de kamer. De coming man uit Yerseke wint een etappe en wordt achtste in het eindklassement. Het is een cruciale week. Lambregts voelt haarfijn aan welke rol hij moet spelen om de inmiddels 24-jarige Hoogerland in het gareel te krijgen. 'Ik heb toen tegen hem gezegd: wat is nu een halfjaar in een mensenleven. Doe nu eens een goede winter. Een halfjaar lang er alles aan doen. En ik moet het 'm nage ven: dat heeft hij gedaan.' In januari 2008 gaat de Van Vliet-ploeg op trainingskamp op Mallorca onder leiding van onder anderen Gert-Jan Theunisse, de ex-prof die zijn thuisbasis heeft in de Spaanse zon. Renners praten met respect over de vroegere bergkoning en voor Johnny Hoogerland heeft de ontmoeting met Theunisse op Mallorca haast een mythische betekenis. Bennie Lambregts: 'Hij is voor hen een soort goeroe. Ik had al tegen Theunisse gezegd: er zit een uitzonderlijk talent tussen. Gert-Jan heeft Johnny onder zijn hoede genomen daar. Johnny is na dat trainingskamp ook nog een week of twee, drie gebleven om met Gert-Jan te trainen.' Theunisse leert hem in die paar weken de mores van het wielrennen. Cees Hoogerland: 'Hij zei: je moet doen wat ik zeg, anders kun je opkrassen. Johnny heeft toen weken lang Spartaans geleefd.' Op Mallorca fietst hij urenlang met de oud-beroepsrenner, die bekend staat om zijn haast maniakale aanpak. Bergop blijkt Hoogerland als enige van de ploeg in het spoor te kunnen blijven van de vroegere

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 46