jtjiro en Tour schrijven wielerhisïorie in Zeeland §jiro d'ltalia tour de France mm I De Ronde van Frankrijk (Tour de France) gaf Zeeland 52 jaar geleden al eens 'een kus in het voor- I bijgaan'. Vrijdag 26 juni 1958 startte de etappe in Gent en voerde ruim 10 kilometer over Zeeuws- In één stukje Zeeland wordt in 2010 in twee maanden tijd wielerhistorie geschreven. Nooit voerden internationale wielerrondes over de Brouwersdam langs Ellemeet, Serooskerke, Burgh-Haamstede en Westenschouwen over de Oosterscheldekering richting Noord-Beveland. Nu gebeurt het twee keer binnen 55 dagen. Maandag 10 mei dendert het peloton van de Giro d'ltalia in de derde etappe richting finishplaats Middelburg. Giro-etappe Amsterdam-Middelburg: 225 kilometer. De Ronde van Italië (Giro d'ltalia) bezoekt Zeeland voor het eerst. De laatste 75 kilometer van de rit gaat over Zeeuws grondgebied. Na de Brouwersdam gaat het via Schouwen-Duiveland naar de Oosterscheldekering over de Veerse Dam naar Vrouwenpolder. Van daaruit naar Oostkapelle, Dom burg, Westkapelle en Zoutelande. Via de Vlissingse boulevards voeren de laatste kilometers over de Nieuwe Vlissingseweg naar Middelburg. Daar volgt een spectaculaire route over de kaaien op weg naar de finish op de Dam. Zondag 4 juli rijden ook de renners van de Tour de France over de Schouwse dreven. De etappe voert hen die dag naar Brussel. Over Schouwen-Duiveland, de Oosterscheldekering, via Noord- Beveland naar Goes en Kruiningen richting Woensdrecht. Het Zeeuwse deel van die etappe is ruim 80 kilometer lang. I Tour-etappe Rotterdam-Brussel: 224 kilometer. Vlaams grondgebied richting Duinkerken. In Eede kwam de karavaan Zeeland binnen om via Aardenburg, Draaibrug, Sluis en Sint Anna ter Muiden de Nederlands-Belgische grens weer te pas seren. De Nederlander Gerrit Voorting won de etappe.

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 49