r^n de Ronde van Kwadendamme rondreed en die ook won 4 in de finale brutaal aan de leiding gaat fietsen. Frits Bak- ler: 'Echt fantastisch om te zien hoe hij ronde na ronde langs het oranjeplein reed en elke keer zijn duim even opstak Ook toen hij alleen voorop reed. Dat is zó naïef en ló kinderlijk.' Bakker signaleert een opvallende eigenschap van Hooger land. In de koers rijdt hij rond met een soort ingebouwde radar. Hoogerland ziet alles. Cees Hoogerland: 'Als hij een koers heeft gereden van meer dan 200 kilometer dan weet hij aan het eind wie er twintig kilometer voor het bind langs de kant stond te kijken.' Frits Bakker: 'Als je een peloton ziet rijden waarin Johnny meerijdt, dan is er altijd jwel een moment dat er één kop bovenuit steekt. Dan ziet jhij mij staan en hij ziet mooie vrouwen aan de kant. Hij heeft alles in de gaten, zo flamboyant is hij.' Voor Bennie Lambregts is het een teken dat hij gemak kelijk een inspanning levert: 'Dat is talent. Ik heb ook met hem meegemaakt dat hij vierde werd in de Hel van het Mergelland en dat ik de gel in zijn mond moest spuiten na afloop. Zó diep was-ie gegaan. Maar normaal gesproken zit hij op zijn gemak en dat is toch uitzonderlijk. Ik heb zelf ook gekoerst, maar dat ken ik toch niet. Drie, vier jaar ge leden kon hij dat trouwens nog niet. Dat is de clou. Daar heeft hij in geïnvesteerd.' Het zware wielerseizoen heeft eind september zijn tol geëist in het professionele peloton en ook Johnny Hooger land oogt mager. Hij is zeven kilo lichter dan aan het begin van het wielerjaar en de Ronde van Lombardije zit er nog aan te komen. Ook daar in Italië verbaast hij door met de besten mee te gaan. Na een lang seizoen verdeeld over 102 wedstrijddagen, wordt hij in Lombardije toch vijfde. Johnny Hoogerland rijdt in 2009 maar liefst 16.105 wed strijdkilometers. Dat blijkt uit een ranglijst van de grootste kilometervreters van de Belgische krant Het Nieuwsblad. De Zeeuw staat derde op de lijst. Eerste is de Belg Chris- tophe Brandt. De renner van Silence-Lotto legt maar liefst 16.641 kilometer af in 102 wedstrijddagen. Patrick Tolhoek: 'Iemand als Johnny heeft het geluk dat hij enorm belastbaar is. Hij kan niet snel te veel doen. Dat is een voordeel.' 'Lombardije' sluit het seizoen van Hoogerland af. Ook als de deur van het wielerjaar al bijna in het slot zit, valt hij nog aan in Italië. Hoogerland en de aanvalsdrift. Het is een discussie waar wielerliefhebbers zich graag in mengen. Zoveel bondscoaches er zijn in het voetbal, zoveel ploeglei ders staan tijdens het wielerseizoen langs de kant van de weg. En ze hebben er allemaal een mening over. Oók de professionals, zoals PZC-journalist Bakker: 'Mensen zeggen nu tegen hem dat hij anders moet gaan koersen. Dat hij zich rustig moet houden en moet wachten. Ik denk dat hij eerder een vrijbuiter is. Dat moet hij blijven doen. Wach ten kan hij misschien over een jaar of vier, vijf, als hij nog meer inhoud heeft. Nu moet hij erin blijven vliegen. Stel dat hij wacht om mee te doen voor de overwinning en het mislukt...' Met zijn ongebreidelde aanvalslust, uitstraling en aanleg knokt Hoogerland zich in 2009 richting wereldtop. Hij heeft er aan het eind van het seizoen een gedenkwaar dig wielerjaar opzitten. Of toch niet? Marco Hoogerland: 'Eerlijk gezegd heeft Johnny nog niet de uitslagen gereden waarmee hij voor eeuwig in de boeken staat. Het afgelo pen jaar was stap één. Nu moet hij stappen blijven maken. Koersrust bewaren, leefstijl, voeding, slaap, noem maar op; dat moet hij allemaal in de gaten houden.' In juni van dat jaar al, neemt hij zich voor om deze winter drie maanden 'in afzondering' te gaan ter voorbereiding op het wielerseizoen. Het wordt een trainingskamp van enkele maanden in Spanje. Voor zijn vertrek doet hij een inspanningstest bij sportarts Nando Liem. Na een paar we ken rust blijkt de basisconditie van Hoogerland nog enorm. Een verslaggever van de krant ziet dat hij tijdens de test 525 watt op de meter zet. Nando Liem: 'Qua vermogen heb je het absolute vermo gen, watje maximaal kunt opbrengen en het relatieve vermogen. Dat relatieve vermogen is het vermogen dat iemand per kilogram lichaamsgewicht kan opbrengen,

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 51