'...Johnny is gedreven, committed naar de spott, een perfecttonisL.' Johnny scoort op absoluut vermogen bovengemiddeld en op relatief vermogen zeer goed. In dat krantenartikel staat een getal van 525 watt, maar dat was nog niet zijn top. Voor iemand van zijn postuur scoort Johnny gigantisch hoog.' Aan het begin van de winter 2009/2010 reist Hoogerland naar Spanje voor het geplande trainingskamp. Niet alle vol gers zeggen op voorhand dat een solokamp in Spanje de garantie is voor een succesvol seizoen. Wielercommentator Maarten Ducrot bijvoorbeeld is buitengewoon kritisch: 'Wat doe je daar in vredesnaam. Ik denk dat hij doordraait. Doe normaal zeg. Is er dan niemand die de rem kan vin den? Denkt hij echt dat hij hier beter door wordt.' Van anderen, die dichter bij hem staan, krijgt hij het voordeel van de twijfel. Mental coach Marco Hoogerland bijvoorbeeld, ziet de voordelen van het langdurige verblijf in Spanje: 'Of dat goed uitpakt weet je achteraf pas. Maar achteraf is alles gemakkelijk te beredeneren. Het voordeel van die periode in Spanje is, datje maar één focus hebt. Zo kom je ook niet voor andere keuzes te staan.' Nando Liem noemt de trainingsarbeid van Hoogerland 'op het pathetische af' ('maar dat bedoel ik wel positief') en realiseert zich in dezelfde seconde, dat het de essentie van topsport is: het balanceren tussen dat wat moet en dat wat kan, zonder garanties op later succes. Ook Bennie Lambregts vindt de trainingsarbeid van Hoogerland onver gelijkbaar met de concurrentie. 'Wat hij kan opbrengen aan training... Ik denk dat er geen vijf in Nederland zijn die er zó voor leven.' Nogmaals Marco Hoogerland: 'Johnny is gedreven, com mitted naar de sport, een perfectionist. Dat vind ik het mooie aan hem. Je hebt aan één kant de losbol; het er- fant terrible en aan de andere kant de man met een klein hartje, die streeft naar perfectie.' De hang naar de 'perfecte voorbereiding' brengt een soort gekte met zich mee. Een bijna maniakale drang om alles goed te doen en niets aan het toeval over te laten. Ben nie Lambregts: 'Doet Armstrong dat niet dan? Zo trainen? Ik wil Johnny niet met Armstrong vergelijken, maar die trail ook met die focus. En hij heeft echt niet als een kluizenaar in Spanje gezeten. Daar zijn ook vrienden geweest en er rijden ook renners rond. Wat ik goed vind, is dat de zus van Johnny daar was en naar het vliegveld moest; dat Johnny dan zegt: dat moetje zelf regelen, want ik moe vandaag 7 uur trainen en daar kan ik geen halve dag aan opofferen. Daar heeft hij terrein gewonnen.' Ook Nando Liem noemt de naam van Lance Armstrong 'Armstrong zei: het verschil tussen top en absolute top is watje doet met de kerst. Johnny? Die heeft getraind met kerst. Die jongen heeft zo'n opofferingsgezindheid... daai moet je respect voor hebben.' Zo heeft ook vader Cees zijn zoon zien veranderen. De toewijding van Johnny voor 'het vak wielrennen' is volgen zijn vader enorm gegroeid. 'Een mooi voorbeeld was tij dens de Ronde van Spanje. Daar sliep ik in hetzelfde hotel als Johnny. Toen ik 's morgens vroeg uit mijn hotelraam naar buiten keek zag ik bij de materiaalbus Johnny samen met een mechanieker. Op aanwijzingen van Johnny werd de fiets centimeter voor centimeter geïnspecteerd. Daarnr waren zijn schoenen aan de beurt. Aan het ontbijt heb ik Johnny daarover gesproken en gezegd dat ik hem zo niet ken en hem zelfs een "freak" genoemd. Hij vond het een compliment dat ik dit zei. De betreffende mechanieker glimlachte en stak zijn duim omhoog; "dit gaat het hele jaar al zo, er zijn er maar weinig die zo gefocust zijn op materiaal als onze Johnny".'

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 52