algauw verbannen, de term experience ingevoerd. Want interactie en beleving schrijf je tegenwoordig in dikke vette koeienletters. Maar, de Stichting Voetbal Totaal met prominenten in het bestuur als Henk Kesler, directeur betaald voetbal bij de KNVB, en Harry van Raay, voormalig voorzitter van PSV, ziet ondertussen streng toe op een cultuurhistorisch verantwoorde invulling; waarvoor ze dankbaar gebruikmaakt van de kennis en betrokkenheid van het journalistenviertal en van hun contacten en dien tengevolge alsmaar uitdijende verzameling relikwieën. Zo proberen ze momenteel zelfs shirts van Pelé en Maradona in bruikleen te krijgen. Dat velen mee willen varen op hun kompas, blijkt wel uit de financiële partnerschappen van bekende en minder bekende spelers, uit de voetbalscene zelf en uit nota bene de publieke sector. Amstel, Playsta tion, Jupiler League, Voetbal International, KNVB, NOS, Sony, EA Sports, Wegener Huis-aan-Huis Media, Delta NV, Provincie Zeeland en gemeente Middelburg, alle willen ze zich graag manifesteren als supporter. Bij de opening op 17 december 2009 waren we getuige van de enorme belangstelling uit eigen land en daarbui ten. Terwijl Nederland toch zo'n beetje dichtgesneeuwd was, reisde de verzamelde binnen- en buitenlandse pers massaal af naar de uithoek die Zeeland voor de landelijke media toch meestal is. Afijn, ze waren er dus allemaal, bij de opening, de landelijke journalisten en tot hun eigen verbazing 'verrassend snel binnen anderhalfuur en filevrij'; van Volkskrant tot NOS Journaal, van Trouw tot De Wereld Draait Door, van de Belgische krant De Morgen tot de Rus sische tv. Ze kwamen in het kielzog van Guus Hiddink die het spektakel opende en van tal van bobo's uit de sport, politiek en zakenwereld die wilden zien en gezien worden. Ik weet niet hoe het u vergaan is, maar mij gaf het best een gevoel van trots, al die glunderende gezichten en lovende woorden op televisie en in de krant. Waren we decennialang toch het stiefkindje van de profvoetballerij, nu staan we in één klap boven de partijen. Cabaretier en Ajax-fan Freek de Jonge nam in zijn toespraak het

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 63