In eigen hand Feifen cijfers Goede sfarf De aorta eindigt in een soort vliegveld. De hoofdlijn splitst op in tien startbanen. Vandaar gaan de pakketten in de vrachtwagens, op weg naar de landen van bestemming. Ongeveer anderhalf procent komt weer retour. Lingerie die niet past, verkeerde bestellingen, spijtoptanten. Die wor den stuk voor stuk behandeld, vergoed of beantwoord. In het kantoor bij het distributiecentrum zijn er verschil lende afdelingen druk in de weer om alles vlot te laten verlopen. In de kamer van de lingerie-inkoop liggen en hangen er ladingen mooie setjes bh's met slipjes. 'Alles zelf ontwikkeld en ontworpen', zegt Dennis. 'De kwaliteit is echt hoog. Onze afdeling koopt zelf de stoffen in en laat de lingerie in elkaar zetten. Waarom niet gewoon kant en klaar inkopen? In de hoeveelheden die wij verhandelen is het goedkoper om de lingerie zelf te ontwikkelen. Boven dien heb je dan letterlijk de kwaliteit in eigen handen.' De speeltjes (toys) en dvd's zijn in handen van zustermaat schappij Scala. De rechten van de dvd's (dertigduizend titels) zijn in het bezit van Beate Uhse. De inkoop gebeurt in Walsoorden, de productie in Tsjechië en China. De lay-outafdeling verzorgt de presentatie van de artikelen in alle catalogi. In het team- en directieoverleg worden de poses voor de foto-shoots bepaald. Tot in detail tekenen de ontwerpers de manier waarop ze de modellen en kle ding in de catalogus willen hebben. Het team ontwerpers vliegt mee naar de fotoshoot-locaties over de hele wereld: Londen als de foto's in de studio worden gemaakt of Mexico waar het team op dat moment bezig was. Zo kun nen ze ter plekke controleren of het werkelijke beeld eruit komt te zien, zoals het bedacht is in Walsoorden. De toy-sample-room is voor leken het meest verbazing wekkend. Het is een min of meer ronde kamer, waarvan de wanden zijn voorzien met hangstellingen, waaraan allerlei verschillende erotische speeltjes hangen. Natuurlijk hangen er vibrators en dildo's in allerlei soorten, kleuren en maten. Er hangen ook verschillende opblaaspoppen, hand boeien en klemmetjes. En voorwerpen waarvan ik eerst de gebruiksaanwijzing zou moeten lezen om te weten watje daarmee kunt doen. In deze kamer worden de aangebo den toys besproken. Is het goed genoeg om in de catalo gus op te nemen? Of om zelf in productie te nemen? Bij Pabo in Walsoorden werken 220 mensen (245.000 productie-uren in 2008, 124 fte's). Het Beate Uhse- concern, waarvan Pabo deel uitmaakt, heeft in totaal 1200 mensen in dienst. Beate Uhse is nu een beursgei, teerd bedrijf in Duitsland. Het heeft homeshopping, cii driehonderd winkels - waarvan tweehonderd in Duitsla en rond de honderd in Nederland (waaronder Christin* Due) - en entertainment (dvd's, films op internet en ere op betaalde televisiekanalen). New Media is een docht bedrijf van Beate Uhse. Dit bedrijf in Flensburg, Duitsla verzorgt de ontwikkeling en het onderhoud van de on! winkels (Pabo, Beate Uhse, Christine Ie Due). De grootl del Scala is gevestigd in Almere. Pabo is in 1984 opgericht door de broers Patrick en Ad ie Boddaert. Ze dreven hun handel in een oude meisjesschoo in Hulst. 'Het waren toen vooral toys', weet Jan Boddaert zich te herinneren. Hij is de neef van de oprichters van Pabo en nu één van de twee directieleden en verantwoor delijk voor de Europese markt. 'Er was ook een winkeltje tegenover de oude bioscoop, De broers zijn gaan adverte ren en lieten hun eerste catalogus drukken ('Van zestien pagina's!', lacht Jan nu). Toen bedienden ze alleen nog Nederland. Het ging hard, want binnen een halfjaar waren ze de meisjesschool ontgroeid. 'Er rustte een taboe op de sekshandel. Maar het voordeel van een postorderbedrij" is: het is anoniem. Discretie is altijd één van onze peilers geweest.' In 2000 is het bedrijf samengegaan met Beate Uhse. 'V\ ij wilden uitbreiden naar Duitsland, Uhse wilde de Neder landse markt erbij. Na veel praten en onderhandelen zijn we samengegaan. Voor ons betekende het een uitbreiding van de variatie in producten.' in

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 72