I Kees Slager begint zijn boek aanmerkelijk zakelijker dan de Koi ingin in het herdenkingsboek dat vlak na de Ramp j uitkwam: 'In Zuidwest-Nederland verdronken 1836 mensen en tienduizenden dieren, circa 100.000 mensen moesten evacueren, er werden 4500 gebouwen verwoest en tien eer zoveel beschadigd, bijna 200.000 ha. grond kwam onder water te staan en pas na negen maanden kon het laatste dijkgat worden gesloten. De totale schade bedroeg anderhalf miljard gulden. Vervolgens komt de betrokken journalist aan het woord, de onderste steen boven. Wanneer Slager twintig jaar na de Ramp een artikel schrijft, komt hij erachter dat de saamhorigheid tijdens de Ramp en de wederopbouw na de Ramp ook een andere kant heeft. Er is tijdens die ramp veel mis gegaan dat niet aan de Zuidwesterstorm te wijten was. Zelfs niet aan te lage dijken. Hij besluit een boek te schrijven waarbij de vraag aan de orde mocht worden ge steld ioe het kon dat de gevolgen van het hoge water zó rampzalig waren. De chaos, het plichtsverzuim bij alarme ring en redding wordt allemaal besproken. Eindelijk mocht er ook een kritisch geluid te horen zijn. Een eyeopener en tevens een sleutel voor de toekomst. Het besef dat in Zeeland de Ramp een centrale gebeurte nis is geweest en eigenlijk nog steeds is, begint langza merhand tot me door te dringen. Ik wil meer weten en raadpleeg de website. Die is eindeloos uitgebreid. Er valt zelf i iets meer te ontdekken, alles wordt voor je gedaan. Het kt me ideaal voor middelbare scholieren die een werkstuk willen maken over de Ramp van 1953 of over de dreiging van het water en alles via één website kunnen binn nhalen. Het gaat allemaal zover en het is zo compleet datje er een beetje door lam geslagen wordt. Na een uur tje surfen op de website en de verschillende links, neem ik het boekje van Pieter Kooistra ter hand. Een boekje uit de Slibreeks. Een dagboek met gedichten en tekeningen. Het dagboek lees ik in één keer uit. Daarin staat het per soonlijke verhaal van een mens.

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 91