gekocht - moest mijn moeder twee jaar weg. Ik was het oudste meisje, dus ik ben niet veel meer naar school gegaan. Ik moest voor de andere kinderen zorgen en de huishouding doen. Nog maar kort geleden ben ik begonnen met het herlezen van de brieven die mijn moeder me schreef. Die periode na de Ramp was voor mij een moeilijke tijd, maar ik had een taak. Ik realiseer me nu pas hoe moeilijk het voor mijn moeder is geweest. In die briefjes probeerde ze me heel voorzichtig op dingen te wijzen. "Mina, denk je eraan voor een winterjas voor Hanna te zorgen", dat soort dingen Ik voelde me heel verantwoordelijk en ik vond het niet altijd leuk dat ze ook maar zou kunnen denken, dat ik iets zou vergeten. Nu begrijp ik dat ze daar ver weg ook de hele tijd aan ons moest denken en aan wat er allemaal moest gebeuren.' Dan vertel ik wat ik kom doen in het museum en we stellen ons aan elkaar voor. Ik vraag Mina Verton naar haar belevenissen op 1 februari 1953 en daarna en ben erdoor geraakt. 'Wat kun je je eenzaam en verlaten voelen op het kolken de water, zonder redding. En de nacht zo zwart. Volko men onzeker over de toekomst. Achteraf is het makkeli k praten. We zijn gered. Een mosselvisser die de goedheid had om te hulp te schieten. Maar wat weet je daarvan als je in het donker, in de hagel, de regen en in de kou op een dak zit. Een dak dat in stukken is gebroken. Ik was nog maar twaalf. De familie gescheiden. Ik hield mijn zusje van vijf vast. Mama was er ook. En Wim. Die was zo ziek, die had migraine. Papa zat op het dak dat afgebroken was. Die spoelde later vlak bij ons aan. En Elan, mijn broer, op een vlot. Elem hebben we niet meer terug gezien. Papa heeft hem weken later kunnen identificeren aan de hand van zijn horloge Mama mocht hem niet meer zien toen hij dood was. Eerst was het spannend. We woonden in Nieuwerkerk op een boerderij aan de rand van het dorp, naast de melkfabriek. Onze neven kwamen zeggen dat de dijk bi Ouwerkerk doorgebroken was. Papa en mama hadden in' de oorlog de inundatie meegemaakt en brachten rustig

Zeelanddoc. | 2010 | | pagina 94