VAN DE REDACTIE geheimzinnige speelterrein en de na-oorlogse uitvalsbasis voor illegale jutterij brengen vlees aan het been van de lokale historie. Jacob van Maerlant staat in de belangstelling, zeker sinds recente publicaties en tentoonstellingen de aandacht opnieuw hebben gevestigd op deze Vlaming, koster van Voorne, leermeester van Floris V, die een belangrijke impuls heeft gegeven aan het stede lijk leven in het Zeeland van de Middeleeuwen. Frans van den Brande legt die belangstelling vast in ZL, speculeert over de Sint Jacobskerk, die als doortochtplaats voor pelgrims naar Santiago de Compostela wellicht ook Van Maerlant binnen haar muren heeft gezien. Van Maerlant heeft in elk geval door Zeeland gereisd en zijn invloed op Floris V moet niet gering zijn geweest. De grootvader van Siard Dwarshuis was tijdens de mobilisatie in het Walcherse Biggekerke. Hij schreef over zijn reis vanuit Holland naar Zeeland en maakte schetsjes. Die aantekeningen en schetsjes zijn uit een oude, vergeten doos te voorschijn gekomen. Dwarshuis heeft ze van commentaar voorzien en ZL aangeboden, waardoor we een onverwachte blik op een toch nog wel herken baar Zeeuws verleden krijgen. Mochten er lezers zijn die nog een oude koffer op zolder hebben, waar verrassende verhalen in zit ten, dan hoort de redactie dat graag. Het jaarboek besluit met een aantal statistische gegevens over de recente sociaal-economische ontwikkeling in Zeeland. Het is altijd handig om wat cijfers bij de hand te hebben, als je iets over Zeeland wilt weten. Dit jaarboek is in de plaats gekomen van de jaarlijkse Kroniek van Walcheren, die onder de titel Walacria acht maal het licht zag. In 1987 verscheen het eerste deel als uitgave van de Heemkundige Kring Walcheren. Vanaf het tweede deel nam de Stichting NRI de uitgave over. Walacria beperkte zich uiteraard tot Walcheren en was vooral heemkundig van opzet. Inmiddels zijn de publicatie mogelijkheden van dit soort artikelen sterk verbeterd, omdat het tijdschrift van de Heemkundige Kring Walcheren, De Wete, een goed middel daarvoor is geworden. De redactie wilde zich niet langer tot Walcheren beperken en de heemkundige formule uit breiden. Er moest een jaarboek voor Zeeland komen, ruim van opzet, met behalve voor historische onderwerpen veel aandacht voor alle maatschappelijke terreinen. De redactie zelf is vergroot om die formule te kunnen waarborgen. ZL, het Zeeuwse jaarboek, heeft de ambitie om zich een vaste plaats te verwerven bij het Zeeland-minnende publiek, een "must" voor allen die iets met Zeeland hebben. 8

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 10