HERDER op een wijze die nu, anno 1997, nog steeds actuele items bevat. Een greep uit zijn voorstellen: verbod op invoer van personen auto's met meer dan 2 liter cilinderinhoud, verbod op benzinever- slindende 6- en 8-cilinders; snelheidsbeperking tot 125 km/u, ver bod op etalage- en neonverlichting na elf uur 's avonds; het pro ductieapparaat bezien op energieverslindende eindproducten; af zien van energieverslindende teeltmethoden in land- en tuinbouw... Komend uit dat gereformeerde, anti-revolutionaire nest, heeft hij altijd zijn eigen kijk op de dingen laten voorgaan boven wat de gereformeerde conventie van het moment van hem verwachtte. Sommigen zullen dat als typerend voor een bepaald soort gerefor meerd-zijn beschouwen, anderen zullen het als "nieuwlichterij" aanmerken. In de praktijk van politieke keuzes kun je van Jo den Herder verwachten dat hij niet alleen op het CDA heeft gestemd. Het zal ongetwijfeld ook de PPR zijn geweest en de PvdA, hoe controversieel dat voor een vooroorlogse gereformeerde ook moge zijn. Het liberale erfgoed van Abraham Kuypers "souve- reiniteit in eigen kring" zal bij hem misschien ook tot incidentele keuzes voor de VVD hebben geleid. Als ik hem die veronderstel lingen voorleg, ontkent hij ze niet. Jo den Herder rond zijn achttiende jaar, kort voor hij naar Duitsland moest. De koffer van zijn moeder Tet is duidelijk dat een zekere bevlogenheid hem kenmerkt. Daar is zijn gereformeerde achtergrond zeker debet aan, omdat die kerk meer betekende dan een huis op een dogmatisch funda ment. De kerk was veelmeer de plaats waar dat dogmatische beredeneerd en bediscussieerd kon worden, het was ook een thuis voor erudiete ontwikke ling, sociale vorming en, tijdens de oorlog, een veilige omgeving voor ongecensureerde informa tie-uitwisseling. Dat laatste gold zeker ook in Duitsland, waar hij in het kader van de "Arbeitseinsatz" werd gedwongen om te werken in de Mauserwapenfabrieken te Oberndorf, Schwarzwald, in het Neckardal. 115

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 117