O DEN HERDER Een negentienjarige bohémien? "d is het ook als je met Jo den Herder over deze episode uit zijn leven praat. Juist uit zijn zwijgen daarover tegenover zijn kinde ren blijkt misschien hoe ingrijpend en moeilijk die tijd is geweest. Zwijgen is bij Jo niet het goede woord. Jo vertelt graag. Maar Jo vertelt de buitenkant, het anekdotische. Hij heeft zijn kinderen later meegenomen naar het ZwartewoudHij is meerdere keren teruggekeerd naar de plaats, waar hij zo ingrijpend en abrupt volwassen werd. Ik heb een paar van zijn kinderen gevraagd naar hun herinnering aan die reizen en dan blijken die vakantietrips nauwelijks indrukwekkend. Natuurlijk heeft hij met ze wel over de oorlog gesproken en heeft hij ze laten zien waar hij geweest is, maar tegelijkertijd heeft hij ze misschien willen beschermen door niet meer te vertellen dan feiten, door niet meer te laten zien dan het landschap. Maar wat moet je anders? Moet je je kinderen vertellen hoe het was om als negentienjarige uit je omgeving gerukt te worden en getransporteerd naar een doorgangskamp met uitzicht op een "Konzentrationslager"? Mocht je nog een romantische hang naar avontuur en een bolrémien-gevoel van de wereld te ontdekken in je hart meegedragen hebben, die romantiek werd vernietigd bij de beelden van zo'n strafkamp. Overlevingsdrift kreeg een harde les. Lees er de boeken van Volder maar op na. Begraafplaats Oberndorf 1943, waar 78 lotgenoten van Jo den Herder zijn begraven. Ze zijn overle den aan typhus of difterie. 117

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 119