hebben meegemaakt, die de grove indeling van goed en fout hanteren, waarbij moffen en foute Nederlanders op één hoop als slecht worden afgedaan. Toen bij de aanbieding van Walacria deel 8 "De engel van Vlissingen", dr Hans Heinze, werd uitgeno digd, waren er politici, die het volgens een mondeling bericht van de auteur bestonden om een uitnodiging af te slaan, omdat ze niet officieel met een Nazi in één ruimte wilden verkeren. De Nazi in kwestie was een anti-fascist, een antroposoof, die er de hand in heeft gehad dat de scheepswerf De Schelde in de nadagen van de oorlog niet is opgeblazen en die later is gedeserteerd...! Dr. Hans Heinze in 1996, 97 jaar oud. Hij was toen in Vlissingen om het eerste exemplaar van Walacria deel 8 in ontvangst te nemen. Daarin heeft A.H. van Dijk zijn rol in 1944 als "Engel van Vlissingen" beschreven. Werkmeesters en directeur August Wei(3 (zittend links) van de revolver-fabriek van Mauser. Foto uit 1943. Het Schelde-verhaal over Heinze, dat door A.H. van Dijk is geschreven, speelde eind oktober 1944. In het begin van die zelfde maand hadden de geallieerden de dijken bij Westkapelle, Vlissingen, Ritthem en Veere gebombardeerd, waardoor Walcheren onder water kwam. In Oberndorf kwamen geen brieven meer door. De Schwarzwalder Bote berichtte dat Walcheren onder water stond, dat er tyfus was uitgebroken, dat er onvoldoen de zoet water was en dat de bewoners naar de duinen waren gevlucht, waar ze hun van woede gebalde vuisten richting 121

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 123