J O D gezegd: "Als je naar huis moet komen voor de bevalling, hang ik wel een laken uit het zolderraam" Vader was in de buurt aan het mestspreiden en keek af en toe gespannen op. Eindelijk was het zover. Vader stak zijn riek in de grond en stormde naar huis. Onderweg trapte hij een haas in zijn leger dood. Die werd meege nomen in de jute zak, die altijd meeging naar het land. De kortste weg naar huis was over een sloot. Vader nam een aanloop, maar haalde het niet. Hij sprong middenin het water. Behalve met water zaten allebei zijn laarzen vol met paling. Eenmaal aan de kant werden die palingen ook in de jute zak gestopt. Bij het op het droge klauteren, sloeg hij met zijn hand in een eendennest en zo kon hij - het was 18 februari! - nog zes eieren onder zijn pet steken. Zo kwam hij thuis, waar de bevalling voorspoedig verliep en vader Den Herder de historische woorden tot zijn zoon sprak: "Ik hoop dat je net zoveel geluk mag hebben in je leven, als ik vandaag had". Welnu, dat heb ik gehad.' Mooi om zo'n verhaal te vertellen. Het past ook helemaal in die successtory van het dubbeltje dat een kwartje werd. Maar de werkelijkheid was anders. Nogmaals crisis Fe moet niet verder springen dan je polsstok lang is", is een spreekwoord waaraan Zeeuwen, zeker die van Walcheren, een boodschap hebben. Ik hoor Jo nog zeggen dat zijn vader te ver gesprongen is. Hij zegt dat niet verwijtend. Geenszins. Het is een constatering, die zijn jeugd echter beheerst heeft. Maar vader Den Herder kon in 1928 natuurlijk ook niet vermoeden dat er op 24 oktober 1929 een beurskrach in New York zou zijn, waardoor de koop van die zes gemeten grond en het boerengoed erbij als een molensteen om de hals gingen hangen. In 1928 kreeg je nog goed geld voor je eieren, je melk en je aardappels, in 1930 kon je ze aan de straatstenen niet meer kwijt. Als de commissionair je welgezind was, dan mocht je wat aardappels leveren tegen twee cent de kilo en dat was het dan. Dan moet er alles op alles gezet worden om het hoofd en de Walcherse eer boven water te houden. Dan verhuur je jezelf als landarbeider aan wie je maar hebben wil, dan staat er voor de kinderen een kruiwagen klaar als ze van de lagere school af zijn, dan wordt er in de zomer aan vakantiegasten verhuurd, dan word je zelfs een soort dependance van de psychiatrische instelling "Vrederust" in Halsteren en ver- 125

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 127