JO DEN HERDER schoorstenen moest vegen en alles wat er verder op het land en in en om de boerderij gedaan moest worden. En verder leerde hij veel op de Gereformeerde Knapen- en later Jongelingsvereniging. Dat waren studieclubs, waar je leerde om inleidingen te houden over bijbelse, kerkelijke, en andere maatschappelijke onderwer pen, waar je leerde discussiëren en disputeren. En hij leerde veel op de catechisatie van dominee M.W.J.C. de Kluis, een centrale figuur in het verzet op Walcheren, later legerpredikant. Hij stond van 1940 -1946 in Serooskerke als opvolger van dominee W.F.M. Lindeboom, wiens Amsterdamse echtgenote in haar modisch getailleerde kledij de ogen van de boerenjongens meer trok dan het vrije zicht in de gapende, lage beuk van een boerenmeid in Walcherse dracht, als ze gebukt in de "schuurstraete" de melk bussen, emmers en ontromer boende tot deze schoon en blinkend op de "teeltuun" te drogen werden gezet. Jo herinnert zich dit vanwege de vermaning, die ds Lindeboom destijds in een preek uitsprak over de verleidingen, waaraan de vrouwen in Walcherse dracht de mannen blootstelden. Op de catechisatie ging het niet alleen over vragen en antwoorden van de Heidelbergse Catechismus of over andere dogmatische leerstellingen van de Gereformeerde Kerk. Het kerkelijk onder richt van ds De Kluis strekte zich uit tot het politiek-maatschappe- lijke krachtenspel van die dagen. Dat daarbij het zelf denken werd gestimuleerd, de eigen overtuiging en verantwoordelijkheid wer den gerespecteerd en gepropageerd was niet zo uitzonderlijk. Het is bekend, dat gereformeerde catechese en de vorming binnen jongelingsverenigingen een voedingsbodem is geweest voor latere politieke of maatschappelijke posities van veel gereformeerden en ex-gereformeerd en Toen Jo den Herder als een van de jongeren tot kameroudste in het arbeiderskamp in Oberndorf werd gekozen, zal deze achter grond zeker mede debet zijn geweest aan het overwicht dat hij toen uitgestraald moet hebben. Hereniging in Wolphaartsdijk ^a de oorlog begint de geschiedenis in Wolphaartsdijk. Ik ga het niet meer over de terugreis uit Duitsland hebben, anders zitten we zo weer in dat oorlogsverhaal. Via Eindhoven lukte het hem om op een zondag in juni 1945 met de trein in Goes te gera ken. Verder reed de trein niet. Walcheren stond immers onder water. Jo nam de bus naar Lewedorp. Daar viel hij met dezelfde 127

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 129