Columbus". Vraag niet aan een niet-technicus hoe het ei van Columbus eruit ziet, maar neem genoegen met de mededeling dat Jo den Herder na lang utteren met minnen en plussen, oftewel dit werkt wel en dat werkt niet, een tekening maakte van een molen tje met een sluisprincipe, dat in staat zou moeten zijn om poeder onder hoge druk "ondergronds" over aardappelen te spuiten. Normalerwijs gesproken zou je zoiets van een werktuigbouwkun dig ingenieur verwacht hebben, maar er zijn meer voorbeelden van mensen die "alleen maar lagere school" gehad hebben en die toch hun hersens hebben weten te gebruiken. In de winterperiode werd er aan de "uitvinding van de baas" gesleuteld. Resultaat: het werkte! Er werd patent op aangevraagd. Toen begon de grote vlucht van de Gebroeders Den Herder. Jo den Herder, grondlegger van Herder BV [•/it verhaal gaat niet over het bedrijf Herder BV, dat in het jaar van het verschijnen van deze bundel vijftig jaar bestaat. Dit ver haal gaat over Johannes den Herder, die op 18 februari 1924 in Koudekerke is geboren, die in 1943 naar Duitsland 'is gemoeten', zoals je dat in het Zeeuws zegt, die in 1945 is teruggekeerd en in Wolphaartsdijk verliefd is geworden op Janna Remijnse, met wie hij op 31 maart 1950 is getrouwd, en die onder andere door zijn persoonlijke geschiedenis de grondlegger van Herder BV is geworden. De verleiding is groot om de schijnwerper van Jo af te wenden en meer op het bedrijf te gaan richten. We hebben het dan - daar moet u niet gering over denken - over een Zeeuws bedrijf met een miljoenenomzet en een wereldwijde impact! Met dat patent werkte Den Herder als snel over heel Nederland. Via een bevriende relatie - een boer die in de jaren dertig vanuit Walcheren naar Frankrijk was verhuisd - werd de Franse markt veroverd. Zonder een woord Engels te spreken kwam voor Jo ook de Angelsaksische markt "in the picture". Het werd echt het sprookje van de krantenjongen 131

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 133