Het is niet alleen dat ene patent geweest. Er kwam een tweede vinding bij. De Walcherse sloten moesten jaarlijks "geschoond" worden voor de "schouw". Tot dan toe handwerk. Het districts hoofd van het Waterschap Walcheren, J.A.A. Mol, had het pro bleem aan de Walcherse loonwerkers voorgelegd: kan het niet beter, kan het misschien machinaal, want de loonkosten zijn niet meer op te brengen en buiten dat kunnen we er ook geen perso neel meer voor krijgen. Niemand zag het zitten, behalve Jo. "Toen liep ik een keer langs het strand, eventjes uit te waaien, toen bedacht ik, als ik nou een maaikorf maak, die ik aandrijf met de hydrauliek van een kraan..." Ach, het is zo snel opgeschreven. Praat niet over de mislukkingen. Maar uiteindelijk lukte het. Het bleek een idee dat met een modern woord "multi-toepasbaar" was. Niet alleen om sloten te schonen, ook om hagen te snoeien, bermen te schonen, sloten uit te baggeren. Hou erover op, een niet-techneut snapt toch niet waar het over gaat, een techneut ziet de perspectieven. Herder BV werkt nu over de gehele wereld met zijn machines. Vooral in ontwikkelingslanden blijken de "simpele" oplossingen van Jo in industriële vorm een doelmatig werktuig voor de econo mische ontwikkeling te zijn. Sloten graven, irrigatiekanalen aan leggen, droge streken van water voorzien, moerassen ontwateren.... Sinds 1976 is het bedrijf Herder BV in Middelburg gevestigd. Dit is de locatie Arnestein. In 1988 heeft Jo zich uit de directie terugge trokken. v. „'jjcr.r /n ?S'~ t Sk ïf 133

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 135