DE STER VAN WALCHEREN de dagen der beproeving voleindigd zullen zijn en uw open schelp het vijandig water terug zal hevelen in de zee. Want wat thans de koelte is van uw sluimering zal dan uw doodskou zijn. Vergeef het dan aan het hartstochtelijk hart dat u heeft liefgehad, wan neer het zich niet overwinnen kan mede te helpen aan het dichten van uw dijken. Wanneer het de bedrijvigheid der stoomgemalen als het kisten van een doode schuwt. Gun het nog deze weinige oogenblikken van geluk in de opalen vreugde van uw sluimerend sterven. Laat het zich nog tot het laatst mogen doordrenken met uw licht. Laat het nog tot het laatst den warmen adem van uw koeien liefkoozend langs zich voelen strijken en den hoefslag hooren van uw sterke paarden en het tjirpen van uw vogels en den golfslag die zich aan uw duinen breekt. Laat het zich tot uw laats ten ademtocht verzadigen mogen aan den geur der meidoorns en zich mogen koesteren in de zoete warmte van uw grond... Want het zal koud zijn, Walcheren, bitter koud rond het hart dat u heeft liefgehad, wanneer ook deze laatste echo van uw lied waaraan het zich had vastgeklampt, verwaaid zal zijn boven het puin van deze wereld... Ook Martinus Nijhoff ziet kans vanuit Den Haag tot Middelburg door te dringen. Er bestaat een foto waarop hij temidden van een tiental andere mannen in een zeilende sloep vlakbij Groot- Valkenisse zit, 'opstapplaats Piet Lampert'. Biggekerke heeft zwaar geleden. Bij het bombardement op het dorp, 17 september 1944, laten meer dan 50 mensen het leven. Het dorpsgezicht, eens met toewijding getekend door de fiets vriend Oud, is voorgoed geschonden. De 'dichter en grenadier', als kapitein der reserve gewond geraakt bij de Grebbeberg, zinkt de moed in de schoenen.13 Wat zal hij nog zoeken op dit verloren land? Achter het huis, tussen Groot- en Klein-Valkenisse is met veel beton een tankversperring aangelegd. Iets verderop ligt het Duitse opleidingskamp. Meer naar het dorp zijn bunkers en barakken verrezen. De Festung Walcheren laat haar grimmigste gezicht zien. Pas later wordt het gruwelverhaal van de executies in de duinen bekend. Het 'Kruis van Schreijenberg' markeert die plaats. Eens per jaar worden bij de gedenkplaat aan de Valkenisseweg, die vroeger Zandweg heette, bloemen gelegd. Omwille van de vrijheid, het bericht van de zee.14 143

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 145