DE STER VAN WAL C HEREN maar ik vraag je er thans om, en ik geloof dat het voor ons alle maal beter is, wegens de 'sincérité', de 'waarachtigheid'. Ik heb sinds de dood van papa en mijn ziekte, de behoefte om nog iets met mijn leven te wagen'.15 Bij de akte van scheiding - 21 maart 1950 - wordt onder meer geregeld dat huize Antoinette in het bezit van A.H. Nijhoff-Wind komt.16 Het betekent niet dat Martinus Nijhoff voortaan Valkenisse mijdt. De door de wederzijdse vriend Theun de Vries als 'ambulant en ambivalent' geschetste verbinding blijft bestaan. Ook de vrienden komen, als vroeger. Pas na de dood van Martinus, 26 januari 1953, komt er enige wijziging. Netty verblijft vele maanden per jaar in Cornwall en Athene. Ze deelt, zoals ze zegt, niet zonder genoegen het atlantische licht met dat van de Griekse en Zeeuwse eilanden. In het teken van dat licht staat de viering van haar zeventigste verjaardag in Valkenisse en Middelburg, waar Bert Bakker een grote kring van vrienden heeft verzameld. Bewindvoerder Ten Haaf van het restaurant De Abdij heeft voor een passende ambiance gezorgd: de feesttaarten stellen de rotsen van Cornwallis voor, het huis onder aan de duinen en de ditmaal hagelwitte Akropolis. De Vara-televisie zendt delen van deze opmerkelijke viering uit. Het is de laatste 'grote aanwezigheid' - Theun de Vries spreekt van 'een machtig pathos' - van Netty op Walcheren. Het huis blijft nadien een rustpunt voor haar zwervende zoon Wouter Stephan.17 mWerkhuis is in dit huis - op akkerland met duinen in 't verschiet - druk gewerkt. Netty schreef er delen uit Medereizigers (1942) en Venus in ballingschap (1955). Op het eind van haar leven - ze stierf 22 mei 1971 een moeizame dood in Den Haag en werd in Biggekerke begraven - werkte ze nog aan de onvoltooid gebleven roman Malista. Haar vriendin en lange tijd haar levensgezellin Marlow (Marjorie Jewell) Moss, de Engelse constructivistische kunstenares uit de kring van Mondriaan, tekende en schilderde er. Voor de uitvoe ring van haar ruimtelijke constructies in hout deed zij enkele malen een beroep op de diensten van Joost Goedbloed, timmer man te Biggekerke. De staalconstructies werden, evenals de scheepstrap van 'Antoinette', bij de werf De Schelde in Vlissingen 145

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 147