DE STER VAN WALCHEREN van een boek' uit te benen, de figuren hun namen te geven, de intriges te wegen en de milieu-schildering te savoureren. Verplaatst zich daar niet militairement de Vlissingse burgervader Van Woelderen? Is de boer 'hier vlak naast' niet Jan Vos? Staat de L.E.E.M. (Luctor et Emergo) niet voor de P.Z.E.M.? De Middelburgsche Courant wordt druk gelezen. In café Wisse klinken de verhalen. Hotel De Abdij héét ook zo, evenals de collegae/concurrenten Verseput en Du Commerce. Hoe zit dat met Britannia? Zo: 'Om het zijmuurtje heen, een pet afnemend waar 'Britannia' op stond, trad, uitgerust in donkergroen laken met vergulde knopen, de chasseur op ons toe van Walcherens Palace-Hotel. Schepen die uit zee de Schelde binnenvallen, zien, nog voor zij Vlissingen zelf passeren, het hotel in volle breedte, 's nachts met schijnwerpers verlicht en met vier verdiepingen verlichte vensters, de boulevard Evertsen beheersen. Een donkere menigte krioelt onder het hotel, waar, op het bordes, muziek klinkt en gedanst wordt. Om op dit bordes een whisky te drinken, de lichten te volgen der in - en uitvarende schepen - ziehier het enig mondain genoegen dat Walcheren biedt en 'tout Walcheren' zich toestaat.' De beschrijving die Nijhoff geeft van het huis 'Antoinette', volgt stipt de werkelijke situatie. De eiken schrijftafel van broer Pim staat er zoals de stoel van Pom er staat en het Herman Hana- portret van Netty aan de muur hangt.23 Sterre der trots 11 het hoofdstuk Zwijgend goud toont Nijhoff zich een trotse bezitter: 'Mijn huis is een zeer aantrekkelijk huis. Het wordt door één mijner vrienden, vanwege de witte, hooggepunte gevel waar 's nachts het vuurtorenlicht overheen zwaait, zeer treffend 'de Ster van Walcheren' genoemd. Ik geef het compliment dat dit woord bevat hierbij door aan de architect, die het huis voor mij gebouwd heeft. Ook hij is één mijner vrienden, en hij heeft dit getoond door bij de bouw met mijn wensen rekening te houden. De plattegrond is een vierkant van acht bij acht meter. Elk der zij den van dit vierkant, om reden van astronomische aard die ik nu maar laat rusten, naar één der windstreken gericht. Eigenlijk heeft het huis slechts één grote kamer, van vijf-en-half bij vijf-en-half, dus ook een vierkant. 149

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 151