ARMO EDE )S ALTIJD SCHILDERACHTIG Reizigers voorzigtig moeten voorby gaan, om alzo gelukkig te Vlissingen te kunnen aankomen, en aldaar ook het merkwaardigste te bezien." De kritische lezer zal hier wellicht enige ambivalentie van de auteur vermoeden, die weliswaar zijn fatsoen ophoudt, maar tegelijkertijd de minder brave reizigers de weg naar de meisjes van plezier niet heeft onthouden. Met het amusement was het in die tijden pover gesteld. Stel je voor, ze hadden geen televisie, zelfs geen radio en het nu wijdverbreide ringrijden was in een aantal strenge gemeenten zelfs verboden. Veel geld voor vermaak was er trouwens niet. Het gewone volk had een harde dobber om te overleven. Er heerste geruime tijd een echte bittere armoede, die gepaard ging met besmettelijke volksziektes. Als bron daarvoor wordt onveranderlijk genoemd de onvolprezen Middelburgse arts S.Coronel, die de droefenis en ellende in kaart heeft gebracht. Het is het deel van de geschiedenis, dat altijd onderbelicht blijft. De dichter J.C. van Schagen heeft in een opstel de mentaliteit van het "gewone" volk, de Geerses, beschreven, hun onderworpenheid en hun buigzaamheid als het riet van Gezelle: Overleven naar vermogen... Ook R.J. Peskens (wijlen Geert van Oorschot) geeft in zijn Vlissingse Verhalen een vaak boeiende blik op het volksleven. Links de auteur in Zeeuwse klederdracht op achtjarige leeftijd naast zijn oudste zuster. Herinneringen Ten volledige reconstructie van de geschiedenis van het volk is een illusie. Het is al moeilijk genoeg de Top Honderd van de spraakmakende gemeente overtuigend te beschrijven. Over deze laatste groep bestaan in ieder geval documenten, brieven, vaak geschreven getuigenissen uit hun tijd en afbeeldingen. Materiaal, waarmee men uit de voeten kan. Van het volk weten we, dat het er was, dat het het zware werk heeft verricht om dit land aan de zee te ontworstelen, om het maar eens in een handzaam cliché te zeggen. Bloed, zweet en tranen van de wieg tot het graf en vaak in godsvertrouwen, de hoop op ooit iets ongekends, maar moois. Flarden familiegeschiedenis per mondelinge overlevering zijn er, alsook herinneringen in geschrifte van een vader, die het een en ander probeerde vast te leggen, maar helaas te vaak de zijstraat van de politieke geschiedenis insloeg en de politieke helden liet herleven, die al overgedocumenteerd bestonden. Maar ook mijn eigen ervaringen uit de eerste helft van deze eeuw kwamen zeer van pas, zoals ontmoetingen met een dementerende overgroot- 155

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 157