ARMOED E IS D SCHILDERACHTIG zijn muziekinstrument uitleefde. Verder probeerde hij later souve- niermolentjes te bouwen, maar dat was geen groot succes. Familiedrama liegen de eeuwwisseling raakte het gezin in een stevig emotioneel drama verwikkeld. De oudste dochter Kaatje had in het geheim verkering met de iets verderop wonende Jewannes Rernijn. Dat bleef niet zonder gevolgen, die de overige familieleden niet onopgemerkt bleven. Dat leidde tot stevige discussies. Op zichzelf was een zwangerschap voor het huwelijk allerminst ongewoon in die tijd en meestal stond dat geen huwelijk in de weg, of er moes ten al religieuze of erfrechtelijke bezwaren bestaan. Die waren er in het geval van Kaatje en Jewannes niet. Maar er spoorde iets anders niet. De familie Remijn behoorde tot de anarcho-socialisti- sche beweging van Domela Nieuwenhuis, de profeet van de revo lutie. Vader Kees de Troije was een fervent aanhanger van de moderne arbeidersbewging, de parlementaire sociaal-democraten van Troelstra. Die kloof was onoverbrugbaar. De verbittering was over en weer zo hevig, dat zij elkaar in de ban deden. Een huwe lijk stond voor hen gelijk aan 'twee geloven op een kussen'. Een klassiek drama: Romeo en Julia op de Segeerssingel. Het heeft een stempel gedrukt op het leven van de oudste dochter De Troije. In 1900 kwam haar zoon Marinus ter wereld. Zij bleven -voorshands- in de ouderlijke woning. Kaatje trok zich terug in zichzelf. Zij leidde een vreugde loos leven. Zij werkte hard op een atelier om in haar levenson derhoud en dat van haar kind te voorzien en ook de familie nog wat te kunnen toestoppen. Tegenover de familie, hoewel objectief gesproken haar onrecht was aangedaan, heeft zij haar hele leven een schuld gevoel gehouden. Zij heeft altijd de familie in Middelburg van het weinige, dat zij zelf had, gesteund. Later toen zij niet meer thuis- woonde, maar naar Amsterdam was verhuisd, kwam zij jaar in 161

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 163