Tekstgesprek ARMOEDE IS ALTIJD SCHILDERACHTIG alibi en voor de ruim tien jaar jongere neef was het van begin tot eind een feestelijke gebeurtenis met een stoomcarrousel en met paarden, die draaimolens in beweging hielden. Na haar gestrande huwelijk was zij als vanzelfsprekend teruggekeerd naar het ouderlijke huis aan de Segeerssingel. Zij maakte zich verdienste lijk in de huishouding, of maakte ruzie met haar broers en moe der. Na de dood van vader Kees in de jaren twintig ging het slechter met zijn weduwe Janna. Zij ging dementeren. 'Ze is kinds,' zei men toen. Maar in de jaren daarvoor was zij volop aan wezig en liet zich gelden in het gezin. Zij had de handicap hard horend te zijn, wat haar wantrouwend maakte, omdat ze alleen maar flarden van gesprekken opving. DI ST RIB ujr. IJL S T A M K. AA R T No.© 030835 i II de ïröi jè Wed ..van ..de.. Poel li Catharine. .0x. 1 op 22 Apr 76 Middelburg - NEDERLANDER i 3 Ballofcstr. lObv. foor de communicatie met haar oudste zoon Albert gebruikte zij een lei, waarop zij met een stukje krijt een zinnetje schreef. De lei werd over tafel aan de zoon aangereikt, die rustig zijn bril opzette en een in krijt geschreven antwoord afleverde aan zijn moeder. Dat was een moeizame maar toch nuttige conversatie, waarin vraagstukken van het huishouden werden behandeld, of ook wel familie-aangelegenheden. Maar niet altijd liep zo'n tekstgesprek soepel. Het ene woord haalde vaak het andere uit en via de lei werd een complete ruzie gevoerd. De lei kwam bij Albert; met een woedende blik las hij, wat er stond geschreven, veegde met zijn mouw met driftige gebaren het door moeder geschrevene uit, en kalkte een antwoord neer. Dat duwde hij haar onder de neus. Zij liet dat niet op zich zitten. Met haar massieve schort wiste zij het krijt van de lei en diende onmiddellijk van repliek. Haar donkere ogen keken kwaad in de richting van de zoon. Dat kon zo een tijdje duren. De overige gezinsleden bemoeiden zich er niet mee. Na een tijdje werd de heftige discussie afgesloten, meestal met gekrijte mede deling van een van de twee: "Zo is het wel goed..." Het leven keerde weer in de geordende banen van de dag. Het hoorde erbij en de oude vrouw ging een eindje kuieren. Ze liep mompelend naar de spoorbomen aan de singel en terug. Ze is op hoge leeftijd halverwege de jaren dertig gestorven. Albert, de oudste zoon, had zich van de molenmakerij afgekeerd, maar had zich bekwaamd in een nabijgelegen handwerk. Hij werd molenaar, maar het zat hem niet mee. Hij kreeg letterlijk een klap van de molen en kon geen zwaar werk meer doen. Hij gold als invalide. Hij werd een slacht- 165

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 167