DE ZAK VAN ZUID-BEVEL AND sprake is van achterstallig onderhoud, zijn diverse plantenziekten debet aan de gebrekkige kwaliteit van beplantingen op dijken, wegen en erven. Hierbij komt dat veel dijken direct na de oorlog (gelijktijdig) zijn beplant met populier. Deze bomen zijn de laatste jaren massaal gekapt en niet altijd herplant. Kap van deze bomen is overigens onontkoombaar, omdat populieren van veertig tot vijftig jaar oud het einde van hun levenscyclus naderen en er dan veel dood hout in de kroon ontstaat. De (weg)beheerder moet de bomen dan wel vellen, omdat verkeersgevaarlijke situaties niet denkbeeldig zijn. Het veelvuldig voorkomen van lepziekte, het Perenvuur in de Meidoorn en diverse ziekten in de Es maken de beplantingskeuze er niet eenvoudiger op. De inventarisatie van het gemeentelijk Landschapsbeleidsplan laat zien dat ca 70 van de populierenbeplanting een matige tot slechte vitaliteit heeft. Bij de duurzame boomsoorten is dit ca 30%. Hierbij moet worden opgemerkt dat slechts langs vijf kilometer dijk duurzame boomsoorten voorkomen. Daarnaast wordt gecon stateerd dat er betere ecologische verbindingen in combinatie met watergangen gerealiseerd kunnen worden. Verruiging van de dijken tenslotte vormt een bedreiging voor de duurzame instand houding van de bijzondere flora. In het gemeentelijk landschapsbeleidsplan is een plankaart met de gewenste landschapsstructuur opgenomen. Voor de realisering van deze structuur is tien jaar uitgetrokken. Dit is de looptijd van Veel van de popu lierenbeplantingen in de Zak van Zuid- Beveland zijn bijna vijftig jaar oud en aan vervanging toe. 14

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 16