ARMOEDE IS ALTIJD SCHILDERACHTIG ze het missen konden, stuurden ze een hele zak met prachtige bruine kogelbonen naar de Amsterdamse familie, want ze lazen in de krant dat de crisis in de grote steden hard was aangekomen, Ze correspondeerden geregeld met elkaar. Onveranderlijk begon nen de brieven uit Middelburg met de waardige zinsnede: "Heden heb ik de pen opgevat om U enige regelen te schrijven..." Het was maar dat men het wist, hoe dat in zijn werk was gegaan. Klaas, die de zaak dreef en dat met veel passie deed, zonder veel op zijn gewin te letten, las veel. Hij wist vaak van allerlei nuttelo ze en triviale zaken, die hij uit populaire bladen oppikte. Geobsedeerd is misschien een groot woord, maar hij raakte een tijdje onder de indruk van verhalen over wichelroedelopers en aardstralen. Voor de laatste waarschuwde hij ernstig. Hij ver klaarde, dat aardstralen de mens van zijn slaap beroofden, als ze dwars door zijn bed gingen. Het was maar beter het bed dan te verschuiven. Hij vertelde het wel weer op een toon, die je eraan deed twijfelen, of hij het zelf wel helemaal echt geloofde. Hij had zo zijn eigenaardigheden. In het midden van de jaren vijftig liet hij zijn bezoeker in de werkplaats een enorme kist zien. Hij pakte een sleutel en opende de kist. Daar stond een voor die tijd fors radiotoestel te glimmen. Zijn zuster en zijn broer mochten er alleen naar luisteren als hij een goede bui had en als hij er zelf bij was. Het kwam er eigenlijk op neer, dat hij hun de moderne techniek niet toevertrouwde. Dat kwam overeen met zijn andere eigenschap van de vastgewortelde overtuiging, dat anderen zijn vakmanschap niet onder de knie zouden kunnen krijgen. Hij hield zijn licht onder de korenmaat. Het was ook de reden, dat jongere broer Frans nooit de kans had gekregen zich tot een vaardig ambachtsman te ontplooien. De harmonica vergoedde voor hem veel. Klaas had zich voorgenomen Walcheren en de wereld nog eenmaal te laten zien, wat het vak van molenmaker inhield. Hij begon aan het ambitieuze project een molen op een zevende van zijn ware grootte te maken. Alles, maar dan ook alles moest echt zijn en dat is met de bewegende delen van een molen geen kleine opgave. Met een bezetenheid, die deze taaie constructeur eigen was, lukte het hem het project na enkele jaren te verwezen lijken. Hij noemde de molen meteen maar Unicum. Op de naam valt weinig af te dingen. Het was de keus van een trotse man. 169

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 171