GANGEN GASJES, ONGENODE GASTEN de Gevangentoren, de zware flanktoren van de middeleeuwse Westpoort. Die werd voortaan Mauseturm genoemd, naar de beroemde toren aan de Rijn. In het kader van de "operatie Seelöwe", de codenaam voor een Duitse invasie in Engeland, verzamelde zich intussen de Duitse invasievloot op de Rede van Vlissingen. Die bestond uit tientallen kleine koopvaarders en honderden binnenschepen, waarvan de boeg was vervangen door houten schotwerk met een landings- klep en een platform, waar een stuk veldgeschut op kon staan. Ze werden vanuit het Kanaal door Walcheren en de Binnen havens geleidelijk naar de Kanaalhavens in België en Noord- Frankrijk gesleept, begeleid door bewapende Noorse vistrawlers. Voor ons op de Boulevard leverde dat iedere dag een opwindend schouwspel op. Echter ook voor de Britse verkenningsvliegtuigjes die, hoog in de lucht, ingewikkelde patronen tekenden met hun condensatiestrepen. Dat betekende vaak de voorbode voor nach telijke luchtaanvallen met bijbehorend vuurwerk. Mijn vader vond het te gevaarlijk worden en wij verhuisden half september 1940 naar de Koudekerkseweg. Voor mij betekende dat een voorlopig afscheid van mijn kinderwereld. Maar het was een goede beslissing, want op de nieuwjaarsdag van 1941 sloeg een Britse bom dwars door ons oude huis en ontplofte bij buurman Delye in het sousterrain. De familie Harlaar, die daar nog steeds Het verwoeste standbeeld van Frans Naerebout met daarachter de uitgebrande huizen. November 1944. 178

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 180