GANGEN.. GASJES, ONGENODE GASTEN van deze gang met zijn vele uitgangen had de Commando's veel hoofdbrekens gekost. De Bomvrije Kazerne was geheel uitge brand. Het gemetselde bomvrije dak rustte nog steeds op de dikke muren, maar alle houtwerk van trappen en vloeren was verdwenen. Wel konden we een kijkje nemen in de Gevangen toren, waar ik nog nooit eerder in was geweest. Via een rond gat in de vloer kon je in een diepe kelder komen, maar er was daar geen spoor van ondergrondse gangen. Langs een wenteltrap vol puin kwamen we in de soldatenverblijven op het dak en bij het Duitse vierloopsgeschut. Hij werd nu de Martello Tower ge noemd naar de Engelse vestingtorens in Kent, die als verdediging tegen een Franse invasie in de Napoleontische tijd zijn gebouwd. Omdat ons huis aan de Koudekerkseweg in het water stond kregen we een huis op de Boulevard De Ruyter toegewezen, op de plaats waar nu de radartoren staat. Tussen alle Duitse schroot stonden nu vier batterijen Brits luchtdoelgeschut opgesteld met alle radar, zoeklichten en vuurleiding die daar bij hoorden. De Royal Artillery moest de geallieerde convooien beschermen, die met oorlogsmaterieel op weg waren naar Antwerpen. Ze manoevreerden heel voorzichtig tussen de mijnenvelden door en werden ook belaagd door Duitse eenmansduikbootjes met tor pedo's en mijnen. Enkele snelle, grijze motorboten van de Royal Boulevard Bankert met links de bunker en in het midden het standbeeld van Naerebout. Foto uit november 1944. 182

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 184