If wee recente publicaties én een tentoonstelling (eerst in Den Haag, later in Damme), hebben ervoor gezorgd dat de koster van Voorne en burger van Damme uit de vergeethoek werd gehaald. Heden ten dage wordt Maerlant door vrijwel niemand meer gelezen, zo constateerde Frits van Oostrom, hoogleraar in de Nederlandse letterkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden. JACOB VAN MAERLAND ten gevulgariseerd. We vinden hun namen terug in Vlaanderen, in Holland en Zeeland: Willem (auteur van 'Van den Vos Rey-naer- de), Lodewijk van Velthem Jan van Boendale en een auteur waar over we in deze bijdrage berichten: Jacob van Maerlant. Jacob van Maerlant (ca. 1230 - ca. 1293) is één van de belangrijke auteurs in de volkstaal uit de 13de eeuw. Geen enkele Neder landse schrijver uit de Middeleeuwen heeft méér geschreven dan hij (een elftal, vaak zeer omvangrijke werken en een aantal strofische gedichten). Hij was bovendien bijzonder invloedrijk, niet alleen in de graafschappen Holland en Vlaanderen, maar ook in het hertogdom Brabant. De Vader der dietschen dichteren altegader'1zoals hij genoemd wordt, was daarenboven een pionier op het vlak van vulgarisatie van wetenschappelijke inzichten. Hij was een van de belangrijke verspreiders van kennis in de volkstaal. En als koster van Voorne heeft hij een bijzondere band gehad met Floris V, graaf van Holland. Aan deze graaf, die voor Zeeland politiek belangrijk was, droeg hij later vanuit Damme zijn meesterwerk op: Spiegel Historiael. Het was overigens een opdracht van graaf Floris V. Maerlant spreekt hem in zijn mag num opus dat 'Spiegel Historiael is aan als 'grave Florens, coninc Willems sone'. De koster van Voorne uit de vergeethoek gehaald Toch oefende Van Maerlant via zijn omvangrijk werk een eeuwenlange invloed uit. De gevarieerde stof die hij behandelt betreft een omvangrijk gamma: geografie, regeerkunst, biologie en droom-duiding, maar ook de eerste Nederlandse berijming van de bijbel en een complete wereldgeschiedenis. Van Oostrom vond het noodzakelijk om Van Maerlant opnieuw te bestuderen. Hij publiceerde een indrukwekkende studie, met als titel Maer- lants wereld. 2 Het werd een meeslepend leesboek over Jacob van Maerlant. Stukje bij beetje vertelt hij over deze figuur, waarover nog een aantal gegevens met vraagtekens gepaard gaan. 187

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 189