Na decennia van miskenning krijgt Maerlant met dit boek einde lijk opnieuw de aandacht die hij verdient. Van Oostrom weet de lezer op een levendige manier door Maerlants wereld te leiden. Kees Fens noemde het boek 'even knap in het detail als in de syn these'. De lezer neemt er met genoegen uitweidingen bij, die het boek aanvankelijk wat ondoordringbaar maken de auteur wil er als het ware heel de middeleeuwen bij betrekken. Een tweede publicatie gaat op een meer visuele manier terug naar de bronnen. Het betreft een facsimile-uitgave van excerpten uit het meesterwerk van Maerlant. 3 Spiegel Historiael l^yen wereldgeschiedenis schrijven op rijm, beginnend bij de schepping en eindigend met de eerste kruistocht: dat deed Jacob van Maerlant. Hij was ongeveer 54 jaar oud toen graaf Floris V van Holland in 1284 bij hem de bestelling plaatste, die hij uitvoert tot de merkwaardige laatste zin, waarmee het werk abrupt eindigt: 'Het begrip voor het feit dat Jacob van Maerlant op deze plaats moet rusten en moet wachten tot God het hem vergunt om er zich weer aan te zetten en te dichten over de dingen die hierna volgden'. Maar Maerlant stopte er definitief mee. Maerlants Spiegel Historiael kost de auteur vier jaren; het is zijn laatste werk dat terecht zijn magnum opus wordt genoemd. In 91.000 verzen behandelt de Spiegel Historiael de wereldge schiedenis van de schepping tot de eigen tijd. Er wordt daarbij vooral aandacht besteed aan belangrijke vorsten en aan de lotge vallen van het christendom. Ook de pausen, de theologen, filoso fen en dichters komen aan bod. Maerlant schreef zijn Spiegel Historiael tussen 1284 en 1290. Naar middeleeuwse maatstaven was hij al een oude man. Zijn 'Spiegel' is een bewerking van de Speculum historiale, een 31-delige encyclopedie die de dominicaan Vincentius van Beauvais omstreeks 1250 schreef in opdracht van de Franse koning Lodewijk de Heilige. Waarom gaf Floris V aan Maerlant de opdracht? We vinden een goede schets van het leven van deze belangrijke graaf in de tentoonstellingsgids voor Damme. Floris V kende een vrij penibele jeugd. Op tweejarige leeftijd verloor hij zijn vader, Willem II, graaf van Holland en bovendien Roomskoning, die in 1256 door de West-Friezen werd vermoord. Het graafschap 188

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 190