JACOB VAN MAERLAND Jacob van Maerlant (ca. 1230 - ca. 1293) ver het leven van Jacob van Maerlant weten we relatief weinig. Gelukkig over hem toch iets meer dan over zijn Gentse collega Willem, de geniale dichter van Van den vos Reynaerde, wiens levensloop helemaal aan ons oog is onttrokken. Maerlant werd omstreeks 1230 geboren in Vlaanderen, mogelijk in de buurt van Brugge. Vermoedelijk was hij van vrij eenvoudige afkomst. Toch heeft de jonge Maerlant een opmerkelijk goede scholing genoten, die weinig mensen in de 13de eeuw te beurt viel. Hij kende goed Latijn en was vertrouwd met de klassieken uit het schoolcurriculum. De Metamorfosen van Ovidius moet hij bijvoorbeeld zowat uit het hoofd hebben gekend. Het is goed mogelijk dat Jacob zijn opleiding genoot in de kapit telschool van Sint-Donaas te Brugge. Hij zou dan rond 1240 een van de dertig schooljongetjes zijn geweest die in de kapittelschool verbleven. In Maerlants tijd was Sint-Donaas een kapittel van twaalf kanunniken onder het gezag van een deken voor het gees telijk gezag en een proost voor wereldlijke aangelegenheden. Het was de kerk die hoorde bij de grafelijke burchtheuvel in Brugge, de kerk ook waar de Vlaamse graaf Karei de Goede werd vermoord. Ze werd jammerlijk genoeg afgebroken onder het Franse bewind op het einde van de 18de eeuw. Voorne maakte ten tijde van Jacob van Maerlant deel uit van Zeeland. Als koster van Voorne en leer meester van Floris V kende hij de burcht waaraan vandaag overgebleven funde ringen herinneren. Zijn naam 'Van Maerlant' dateert van veel later. Die bij naam kreeg hij pas nadat hij zich omstreeks 1260 in het Hollands-Zeeuwse Voorne had gevestigd, meer bepaald in het plaatsje Maerlant nabij Brielle (Den Briel) en als dichter naam begon te maken. Hij was er koster. Dat wil zeggen dat hij belast was met het beheer van een kerkje en zijn inventaris, en hij hand- en spandiensten voor de priester en de parochie verrichtte. Een rustig baantje dus, dat hem volop de tijd en de gelegenheid gaf om te dichten. Hij legde in 190

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 192