JACOB VAN Je had een ambitieuze Floris en een mondiaaldenkende Jacob van Maerlant, die geen betere voorbeeldheld uit de geschiedenis aan zijn heer kon voorspiegelen dan Alexander de Grote. Sinds tweeduizend jaar waart de schim van Alexander de Grote rond in het mausoleum van de collectieve verbeelding. Ze ontmoet er andere generaals die een bovenmenselijke gedaante hebben gekregen: Ramses II, Gaius Julius Caesar, Hannibal, Attilla, Karei de Grote, Djengis Khan, Napoleon, Mao Ze Dong. Al die eerzuchtige veroveraars zijn zulke exemplarische iconen geworden, dat alle pogingen tot ontmaskering hun faam alleen maar kunnen versterken. Maerlant versterkte Alexanders faam, tot stichting en opvoeding van Floris. Vermoedelijk valt Maerlants debuut dan ook in die context te verklaren: Alexanders geesten, een voor de jonge Floris uiterst inspirerend werk over de jonge heerser Alexander de Grote, die nog voor zijn dertigste de wereld had onderworpen. De mythologisering van het personage Alexander de Grote is al vroeg begonnen. Op zijn beurt gaat van Maerlant met Alexander aan de slag. Meteen wordt elke afkeuring van de corrupte politi cus, de imperialistische generaal en de ambitieuze dictator gods lasterlijk. Latere caesars, keizers en tsaren ontleenden hun titel aan zijn naam en zagen alle kritiek op zijn persoon als een aanval op hun alleenheerschappij. Toch moét Alexander model staan voor Floris V. Van Maerlant moet in het Zeeuwse Voorne een pedagogisch-didactisch stuk schrijven over Alexander. De opdracht voor dit werk had hij gekregen van de tante van Floris V: Aleide van Avesnes, die er als voogdes van haar neef op stond dat Floris een degelij ke opvoeding tot staatsman zou krijgen. En wie kon de figuur van Alexander evenaren als hét te volgen model voor staats manschap? Van Maerlant kleurt bekende Middeleeuwse verha len over Alexander in met persoonlijke kenmerken van Floris. Het is duidelijk dat hij zelf gefascineerd is door het Een blazijde uit Van Maerlants Der naturen bloeme. Van Maerlant werd geïnspireerd door het boek De naturis rerum van Thomas van Cantimpré. Op dit handschrift is een afbeelding van Aristoteles te zien met de namen van de schrijvers aan wie Van Catimpré zijn kennis ontleende. /T^.vr II Tv T 193

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 195