JACOB VAN MAERLAND koningschap. Ook de andere werken die Van Maerlant op Voorne schreef - de Historie van den Grale, de Torec en de Historie van Troyen - gaan over jonge prinsen die in weerwil van grote proble men tot hoge heerschappij geraken en die voor iemand als Floris tot model kunnen dienen. De vorstenspiegel Heimelijkheid der hei melijkheden werd wellicht geschreven voor Floris V ter gelegen heid van diens officiële regeringsaanvaarding in 1266. Niet lang daarna vertrok Maerlant naar Damme. Ook latere werken als de Graal-Merlijn en Der Naturen Bloeme zijn verbonden met opdrachtgevers in grafelijke kringen. Voor zijn Der Naturen Bloeme was Nicolaas van Cats zijn Zeeuwse opdrachtgever. Een beslissend keerpunt Zeeland in de knel bij een Hollands-Vlaamse oorlog. [.Crisisgebieden zijn vaak aanleiding tot spanningen: de taal grens tussen de Germaanse en Romaanse culturen in België, Malta onderging invloeden van zowel de Arabische als van de Europese cultuur, het Midden-Oosten is een broedplaats van ontmoetingen' en/of 'spanningen. Floris V erfde van zijn voorgan gers de door oorlog afgedwongen, wankele vrede tussen Zeeland en Vlaanderen en maakte, bewust of onbewust, van Zeeland de twistappel tussen Holland en Vlaanderen/Henegouwen. Jacob van Maerlant was er de directe getuige van. Hij zag hoe het huwelijk van Floris met Beatrix van Dampierre, een Vlaamse gravendochter, bepaalde politieke spanningen niet ongedaan kon maken: de Avesnes waren vijanden van de Dampierres. Met het huwelijk was de Zeeuws-Vlaamse kwestie geboren. Is daarom Jacob van Maerlant, de koster van Voorne, terug naar Damme getrokken? Het is niet bekend waarom hij die overstap deed. Waarom hield hij daarna toch contact met Floris V en wijdde hij zich aan een nog grotere taak, namelijk het schrijven van Spieghel Historiael? De twist met de Avesnes werd bijgelegd en een anti-Vlaamse politiek was het gevolg. In 1287 verklaarde de Rijksdag het Vlaams-Hollandse verdrag, dat de broer van Willem II, Floris, de voogd van Floris V, in 1256 te Brussel had gesloten, nietig. Floris V deed al het mogelijke om zich van de leenverhouding van Zeeland met Vlaanderen te bevrijden, evenwel zonder succes. In 1290 werd hij zelfs door Vlaamsgezinde Zeeuwse edelen tijde- 194

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 196