JACOB VAN MAERLAND lijk gevangengezet, maar na bittere strijd bereikte hij in 1295 zijn doel: de Vlaamse graaf Gwijde van Dampierre deed afstand van zijn aanspraken op Zeeland. Er volgt na de dood van Floris (1296) echter een welles-nietesspel, waarbij Gwijde van Dampierre zijn concessie weer intrekt. Uiteindelijk zal enkele jaren later Vlaanderen definitief zijn rechten op Zeeland verliezen, waardoor Zeeland nauw met Holland verbonden wordt. Maerlant keert naar Vlaanderen terug fond 1270 keerde Jacob van Maerlant terug naar Vlaanderen, meer bepaald naar Damme. Daar moet hij weer een klerkenbaan gekregen hebben. Mogelijk behartigde hij in Damme de Hollandse belangen en de tol bij de haven. Ook tijdens deze periode was hij als dichter uiterst productief. Uit die tijd dateren onder meer zijn Rijmbijbel (een berijming in het Nederlands van de bijbel) en vooral ook zijn monumentale Spiegel Historiael. Plaatjes moesten de bijbelverhalen illustreren. In de rijmbijbel van Van Maerlant staan tal van miniaturen. Hier een illustratie van het verhaal waarbij Salomé van Herodus het hoofd van Johannes de Doper eist en krijgt. Wie het verhaal wil nalezen kan het in Mattheus 14 en Marcus 6 vinden. We weten het nu zeker: met zijn monumentale wereldgeschiede nis op rijm leverde Jacob van Maerlant een fenomenale prestatie. Didactisch populariserend, vanuit een erudiete achtergrond, bracht hij een meesterwerk tot stand van groot literair-historisch belang. Zonder de instigatie van Floris V was dit werk waar schijnlijk niet tot stand gekomen. In hoeverre de politieke verwik kelingen van Floris in de van zijn voorgangers geërfde strijd en aanhoudende spanning tussen Vlaanderen en Zeeland-Holland een invloed hebben gehad op Maerlants houding ten aanzien van zijn opdrachtgever is niet bekend. Floris koos uiteindelijk het Franse kamp; dit leidde tot de de fatale dag van 27 juni 1296 waarop hij te Muiderberg door Gijsbrecht van Aemstel, Herman van Woerden en Gerard van Velzen werd vermoord. Daarmee werd een periode afgesloten die, mede door zijn leermeester en hof- schrijver Jacob van Maerlant, de "koster van Voorne", in de geschiedenis voort leeft. 195

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 197