Beelden van Walcheren anno 1916 uit een vergeten doos SIARD DWARSHUIS Üyamiliepapieren? Foto's? Welnee joh, had oom Jan gezegd. Er is in 1944 een granaat bij ons ingeslagen, waardoor alle papie ren van je grootouders verbrand zijn. Sorry, er is helemaal niets. Maar toen oom Jan Wouda in 1992 op 88-jarige leeftijd gestorven was, vonden zijn dochters in een donker hoekje de vergeten doos. Boordevol foto's en ansichtkaarten, briefjes en andere memorabi lia vanaf het eind van de negentiende eeuw tot in de Tweede Wereldoorlog. Alles verzameld door oom Jans schoonmoeder Greet de Wolf (1882-1962), die 41 jaar lang getrouwd is geweest met W.G. Lijesen (1880-1945). De doos is het begin geworden van een heus Lijesen-archief. Met Zeeland heeft de voornamelijk in Noord-Holland opgegroei de leraar tekenen Willem Lijesen niets van doen gehad, behalve in de Eerste Wereldoorlog, naar uit het Lijesen-archief blijkt. Lijesen woonde toen in Hilversum, in een woning die gebouwd was door zijn toenmalige werkgever, de architect Hanrath. Als dienstplichtig tweede luitenant bij de Landweer heeft hij van juni 1916 tot het voorjaar van 1917 op Walcheren gediend. Een brief aan zijn vrouw in Hilversum (met illustraties) en drie briefkaarten uit Zeelandzijn uit die tijd bewaard gebleven. Willem Lijesen keek er zijn ogen uit. Linkerbladzijde: Een pagina uit een brief van luitenant Lijesen. Luitenant Lijesen keek er zijn ogen uit ^ij zal pas na middernacht in Hilversum op de laatste trein naar Amersfoort zijn gestapt. Door niemand uitgewuifd: zijn vrouw lag ziek in bed. Om op donderdag 27 juni 1916 om half twee 's ochtends aan te komen in het militaire kamp De Vlasakkers. Maar waarom laten wij de tweede luitenant Lijesen zelf niet aan het woord, in de brief die hij twee dagen later uit Biggekerke naar huis zou sturen? 197

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 199