UIT EEN VERGETEN OOOS '"t Is halfvier reveille, luitenant!" zei de commandant der wacht. Dus besloot ik op te blijven en maar wat te praten. De tijd was voorbij, voor ik er erg in had. Toen eten en naar den trein, die om vijf voor halfzeven vertrok. Voor onze trein stond zoo'n klein geeltje, je weet well, van het Zeister treintje. Langzaam ging het, met zooveel wagens achter zich, niet om Getrokken door een "grote groene" met spoed over de grote rivie ren naar het Zuiden. Over Roosendaal naar Walcheren in Zeeland, waar je de kanonnen in Vlaanderen dagelijks kon horen bulderen. Al was Lijesen niet graag van huis gegaan, Zeeland beviel hem zeer. "Ik heb Noord Brabant gezien, het land waar wij vroeger gewoond heb ben: dennenbosschen, hei, vennen, akkers, fabriekssteden. Het haalt niet bij Zeeland. Dit is zeer schoon. Intiem, gezellig, vruchtbaar, eigenaardig. Zeer mooi vond ik de overgang van Noord Brabant naar Zeeland, van heuvelland naar vlak land. Op de hellingen van deze heuvels zijn gol vende velden, waar kleine roode daken boven uit schitteren met hier en daar een torentje, een molen, een boomgroepje. Ik zal hieronder probeeren een schetsje te maken, ofschoon ik de roode daken die zoo aardig staan niet kan aangeven. Welvarend is de indruk van Zeeland. Bosschen in den zin zooals wij ze veronderstellen vindt men niet, behoudens een enkele uitzondering bij Domburg op Walcheren. Die hetzelfde en die verschillende kreekjes zijn een vlakte slijk en modder wanneer de zee laag is. 198

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 200