DE ZAK VAN ZUID BEVEIAND ontstaan op de kruising van een tweetal kreekruggen. 's-Heer Abtskerke is een typisch voorbeeld van een Zeeuws ringdorp waar het plein op een hoog punt letterlijk rond de kerk is ontstaan. Van ouds zijn zij ontmoetingsplaatsen; er werden markten gehouden, het gemeentehuis en de school kregen er een plaats. Op veel pleinen is een zogenaamde vaete te vinden. Een vaete is een brandblusvijver, maar ook een gemeenschappe lijke drinkplaats voor vee. In de loop van de tijd nam het gebruik van het dorpsplein af. Als gevolg van de gemeentelijke herinde ling verdween het gemeentehuis of er werd een school gesloten. Tegelijk nam de invloed van de auto toe. Geleidelijk aan werd veel dorpsschoon opgeofferd aan de verkeers- en parkeerfunctie. Via een reeks van herinrichtingsplannen krijgen de dorpspleinen binnen de gemeente Borsele hun oorspronkelijke allure terug. De verkeersfunctie wordt ingepast binnen de gewenste ruimte lijke structuur van het plein. Het plein wordt weer een ontmoe tingsplaats! Het pleinenplan voorziet in een drietal inrichtings categorieën, restauratie, herinrichting, of vernieuwing: Van 'restauratie' wordt gesproken wanneer slechts geringe ingrepen noodzakelijk zijn om de oorspronkelijke kwaliteit van het plein te herkrijgen. Wanneer bestaande elementen en de indeling van het plein weinig kwaliteit hebben, is 'herinrichting' nodig. Wanneer er een ingreep in de stedenbouwkundige structuur Het plein van 's-Heer Abtskerke voor de herinrichting. 24

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 26