TIEN JAAR HOGESCHOOL ZEELAND Ecotechnologie is echt uniek in Nederland, mogelijk zelfs ter wereld. De opleiding is in het studiejaar 1990/1991 van start gegaan. Op het gebied van de kennis van ecologie van het water en technologische toepassingen loopt Nederland in de wereld voorop. Met inbreng van die kennis vanuit Rijkswaterstaat, diver se wetenschappelijke onderzoeksinstituten, waaronder dat uit Yerseke, dat destijds nog het Delta-instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek heette, thans het Nederlands Instituut voor Oecologisch Onderzoek (NIOO), Centrum voor Estuariene en Mariene Oecologie. Ook vanuit waterschappen en ingenieurs adviesbureaus kwamen bijdragen om de opleiding in nauwe relatie met de potentiële arbeidsmarkt voor gediplomeerden tot stand te brengen. Nieuwe modules, onder andere op het gebied van ecologie en integraal waterbeheer, samen met bestaande uit met name de opleidingen civiele techniek en laboratorium ingenieur vormen de inhoudelijke kern van de studie. De hogeschool heeft met deze studie een waar centrum voor watermilieu in huis met exportmogelijkheden, die inmiddels hebben geleid tot nauwe relaties met Polen (Szczecin) en Spanje. Ook een internationale hogeschool 1^/' internationale oriëntatie van de HZ blijkt uit de deelname in een vroeg stadium aan internationale Europese uitwisselings programma's. Daarin had de hogeschool in zekere zin een pio nierfunctie. Bijvoorbeeld met een programma dat ervaring op deed met de internationale uitwisselbaarheid van studiepunten. Voorts blijkt die gerichtheid uit het aantal stages en studies door HZ-studenten in het buitenland, aan het aantal buitenlandse stu denten dat een deel van hun studie aan de HZ doet, aan de deel name in de Internationale Schelde Faculteit, waarin de samenwer king tussen de Hogeschool Zeeland en de Universiteit van Gent is geformaliseerd en aan de samenwerking met Britse universiteiten inzake de opleiding voor het internationaal bekende diploma Master of Science (MSc.) in Total Quality Management, in Maintenance and Safety Management, in International Transport and Distribution Management en in Environmental Care Mana gement. De programma's en de validatie of toetsing van deze post-HBO studies voldoen aan de criteria van de Britse universi teiten met welke wordt samengewerkt. Dat zijn onder andere de Humberside University en de University of Bradford. Er is thans een Nederlandse variant van het diploma in voorbereiding. 38

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 40